A gyémántról leginkább az ékszerekre asszociálunk, esetleg olyan ipari felhasználásokra (fúrófejek, csiszolóeszközök), ahol fontos szerepet játszik az ásvány keménysége. Kínai kutatók egy újabb oldalát mutatták meg ennek, a több kultúrában is az örök életet szimbolizáló anyagnak.
A kizárólag szénatomokból álló gyémánt a Földön található legkeményebb anyag – talán ezért is szimbolizálja évezredek óta az örök értéket. Éppen a tartóssága adta az ötletet ahhoz, hogy adatok tárolására is használják, méghozzá úgy, hogy lézerimpulzusokat használtak az adatok gyémántba kódolására.
A Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói tovább gondolták ezt a módszert, és oly sikeresen, hogy köbcentiméterenként 1,85 terabájt adatot tudtak rögzíteni a gyémántba, ami önmagában is világrekord. Perspektívába helyezve a fentieket, egy hagyományos Blu-ray lemezzel megegyező méretű gyémánt optikai lemez 100 terabájt adatot lenne képes tárolni, ami 2000 Blu-raynek felel meg.
De persze az is lenyűgöző, hogy ezzel az új módszerrel bármiféle karbantartás nélkül, szobahőmérsékleten akár évmilliókig is megőrizheti az atomi szerkezetbe kódolt információkat a gyémánt, illetve évekig akkor, ha folyamatosan 200 Celsius-fok a hőmérséklet.
Az eljárás során – magyarázza a New Scientist – apró gyémántszilánkokat használtak a kutatók. Ultragyors lézerimpulzusokat lőttek ki ezekre a gyémántokra, kiszorítottak néhány szénatomot, ezzel apró üres helyeket hoztak létre a gyémánt kristályrácsában. Ezeknek az üresedéseknek a sűrűsége határozta meg egy adott terület fényességét, amely különböző adatértékeket jelent. A lézer energiájának beállításával pontosan tudták szabályozni a gyémántban keletkező terek számát és elrendezését, azaz a megüresedések mintázatának gondos ellenőrzésével célzott adatokat lehet kódolni a gyémántba.
Próbaképpen a kutatók képeket tároltak – köztük a mozgás fotográfiája úttörőjének, Eadweard Muybridge-nek 1878-as fotósorozatát, amely egy lovast mutatott egy vágtató lovon – úgy, hogy az egyes pixelek fényerejét a gyémánt belsejében lévő meghatározott helyek fényerőszintjéhez rendelték. A rendszer több mint 99 százalékos pontossággal mentette el az adatokat, amelyeket ugyanilyen pontosan vissza is lehetett nyerni. Mindez a szakemberek szerint azt mutatja, hogy megközelítésük megfelel a digitális adattárolás gyakorlati igényeinek, és ígéretes megoldást kínál a jövőbeni tárolási követelményekhez.
Viszont bármennyire jól is hangzik mindez, a módszer kereskedelmileg egyelőre még nem életképes, mert drága és nagy berendezésekre van hozzá szükség. De a kutatók bíznak abban, hogy sikerülhet miniatürizálni gyémánt alapú rendszerüket, úgy, hogy végül beilleszkedhessen egy mikrohullámú sütő méretű térbe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.