A görög Arisztotelész Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mikrogravitációs környezetben mi történne a sültkurmpliból kiszálló buborékokkal.
Kiindulva abból, hogy a forró olaj milyen égési sérüléseket tud okozni, első hallásra nem tűnik túl okos ötletnek, hogy ezt a tevékenységet a világűrben, mikrogravitációs környezetben próbálja ki valaki. A görög Arisztotelész Egyetem tudósait viszont épp az foglalkoztatta, hogy ilyen körülmények között süssenek. Persze nem arra voltak kíváncsiak, milyen sérüléseket lehet szerezni a forró olajtól, sokkal inkább arra, hogy mennyire van szükség a gravitációhoz a hatékony sütés érdekében.
Ahogy az IFLScience írja, ha a Földön kezdünk el olajban sütni például krumplit, arra nemcsak a hő hat, hanem azok a buborékok is, amelyek a sütés során képződnek, és amelyek a felhajtóerőnek köszönhetően felfelé nyomják a burgonyát.
Csakhogy az űrben, ahol a mikrogravitáció uralkodik, a buborékok nem emelkednek fel, így pedig egyfajta gőzréteg keletkezhet a krumpli körül, ami megakadályozza, hogy az olaj hője megsüsse azt. A Thesszalonikiben található Arisztotelész Egyetem kutatói épp azt szerették volna meg kideríteni, hogy ez vajon mennyire van így.
A Food Research International című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a mérnökök egy speciális olajsütőt hoztak létre, amit nagysebességű kamerákkal szereltek fel, hogy láthassák, mi történik a buborékokkal. A szakemberek két kísérletet hajtottak végre az Európai Űrügynökség segítségével, akik egy repülőgép fedélzetén hozták létre a mikrogravitációs környezetet.
A szakemberek azt találták, hogy a burgonya felszínén képződő buborékok még ilyen környezetben is könnyen le tudnak válni onnan. John Lioumbas, a tanulmány vezető szerzője megjegyezte: a kísérlet nemcsak arra jó, hogy a jövőben könnyebb legyen az élet a világűrben, segítheti például a hidrogén előállítását is a mikrogravitációs környezetben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.