Az Apple mindig is szívügyének tekintette a fogyatékkal élők támogatását, ezért is integrál az operációs rendszereibe számos kisegítő lehetőséget (amelyeknek esetenként az egészségesek is jó hasznát veszik). A napokban újabb ilyen eszközöket jelentett be.
A kognitív, a látási, a hallási és a mobilitási segítséget szolgáló szoftverfunkciókat jelentett be az Apple. Ezek a frissítések – áll a bejelentésben – a hardver és a szoftver fejlődésére építenek, magukban foglalják az eszközön történő gépi tanulást a felhasználók adatvédelmének biztosítása érdekében, és kiterjesztik az Apple régóta fennálló elkötelezettségét, hogy mindenki számára tudjon termékeket gyártani.
A kognitív fogyatékossággal élő felhasználók könnyebben és függetlenebben használhatják iPhone-jukat és iPadjüket az Assistive Access funkcióval; a beszélni nem tudó személyek az élő beszéd funkcióval hívások és beszélgetések közben gépelhetnek, amit az eszköz utána felolvas; és azok, akiknél fennáll a beszédképesség elvesztése, a Personal Voice segítségével szintetizált hangot hozhatnak létre, amely később hozzájuk hasonlító hangot hoz majd létre. A vakok vagy gyengénlátó felhasználók számára a nagyító észlelési módja a Point and Speak funkciót kínálja, amely azonosítja a szöveget, amelyre a felhasználók mutatnak, és hangosan felolvassa, hogy segítse őket fizikai tárgyakkal, például háztartási készülékekkel való interakcióban.
Nézzük meg kicsit részletesebben is ezeket. Az Assistive Access funkció fő célja, hogy a kognitív fogyatékkal élő Apple-felhasználók úgy élvezhessék az iPhone és iPad használatának élményét, hogy közben ne kelljen aggódniuk az összetett menükben és almenükben való navigálás miatt. Az új funkciók közé tartozik egy könnyen használható felület nagy szöveges címkékkel, nagy kontrasztú gombokkal, valamint egyérintéses hozzáféréssel a hívásokhoz és a közeli családtagokkal való kommunikációhoz.
Az Assistive Access különféle módokat kínál a fogyasztóknak arra, hogy személyre szabják felhasználói élményüket az Apple-eszközökön. Lehetővé teszi például számukra, hogy válasszanak a kezdőképernyő és az alkalmazások rácsalapú vagy soralapú elrendezése között. Ha az iPhone-felhasználónak nehézségei lennének a beírással vagy a hosszú szavak kimondásával, van egy csak hangulatjeleket tartalmazó billentyűzet az Üzenetek alkalmazásban, így lehet csak hangulatjelekkel kommunikálni. A felhasználók egyszerűen rögzíthetnek videoüzenetet, és gyorsan megoszthatják azt a családjukkal és a barátaikkal.
A Live Speech (élő beszéd) funkció lényegében lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy beírják, amit mondani szeretnének, és ezt a telefon hangosan felolvassa hívás közben. A funkció segítségével a felhasználók elmenthetik a videohívások során leggyakrabban használt kifejezéseket, és használhatják azokat, amikor beszélgetés közben gyorsan szükségük van ezekre.
Az élő beszéd egyfajta kiterjesztésének tekinthető a Személyes hang (Personal Voice) funkció. Ez lehetővé teszi, hogy a felhasználó olyan hangot hozzon létre, amelyik megegyezik az övével. Ez a funkció nagyon fontos lehet azoknak az embereknek, akik olyan problémától szenvednek, amelyek idővel fokozatosan korlátozhatják beszédkészségüket. Ahhoz, hogy megtanítsák az iPhone-t és az iPadet személyes hang létrehozására, a felhasználóknak el kell olvasniuk egy véletlenszerű szövegrészletet, és körülbelül 15 percnyi hangot kell rögzíteniük az eszközön. Az ezekből a felvételekből származó adatokat ezután egy személyes hang generálására használják fel.
A gyengénlátókat segítő Point and Speak (mutass és beszélj) funkció az iPhone és iPad kamerájának, a LiDAR érzékelőknek és az eszközön található gépi tanulásnak a kombinációját használja. Egyik kiemelkedő funkciója az utasítások és a kis címkék olvasásának képessége. A felhasználók elolvashatják a mikrohullámú sütő vagy akár a mosógép gombjaira írt különféle opciókat. A funkció a többi nagyító funkcióval is együttműködik.
Ezeken a kulcsfontosságú frissítéseken kívül az Apple számos egyéb kisegítő funkciót is bevezet a fogyatékkal élők számára. A siket vagy nagyothalló felhasználók közvetlenül párosíthatják a Made for iPhone hallókészüléket Macjükkel, és testre szabhatják azokat az optimális kényelem érdekében.
A Voice Control mostantól fonetikai javaslatokat is tartalmaz a szövegszerkesztéshez, segítve a hangbevitelt használó felhasználókat. A Switch Control lehetővé teszi a fizikai és mozgássérült felhasználók számára, hogy bármilyen kapcsolót virtuális játékvezérlővé alakítsanak át, ami átfogó játékélményt jelenthet. Az Apple emellett javította a szövegméret beállítását a különböző Mac-alkalmazásokban a gyengénlátó felhasználók számára.
Míg az Apple megemlíti, hogy ezeket a kisegítő lehetőségekre összpontosító funkciókat még ebben az évben bevezetik az iPhone-okra és iPadekre, egyelőre még nem közölt ütemtervet a tényleges bevezetéshez. De talán nem tévedünk nagyot, ha úgy véljük, már a hamarosan bemutatandó iOS 17-ben is találkozhatunk néhányukkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.