A jövőben még hatékonyabb védekezési módszereket tehet lehetővé egy új tanulmány megállapítása, miszerint a szúnyogokat egyes szappanok illatai is zavarhatják.
Az emberek és a szúnyogok küzdelme régóta tart – folyamatosan próbálunk fellépni a bosszantó vérszívók ellen, amelyek amellett, hogy éjszaka idegesítő zümmögéssel zavarják meg az álmunkat, veszélyes, esetenként halálos kórokozókat is hordoznak. Fontos tehát annak megértése, hogy egyes emberek miért vonzzák jobban a szúnyogokat, mint mások – ezáltal ugyanis jobb szúnyogriasztókat lehet fejleszteni.
Néhány korábbi tanulmány már rávilágított arra, hogy a testünkben lévő egyes vegyi anyagok szaga hívogató lehet a belőlünk táplálkozó nőstény szúnyogok számára. Az azonban még nem állt a vizsgálatok középpontjában eddig, hogy a különféle, nem természetes szagok, melyeket nap mint nap felviszünk magunkra (például a szappané) miként befolyásolják ezt.
Ugyanis, bár a nőstény szúnyogok alapvetően vérrel táplálkoznak, de emellett a növényi nektár is rajta van az étlapjukon – és mivel a szappanok jellemzően virágok, növények kedvelt illait utánozzák, ez a szúnyogokra is hatással lehet. Hiszen ezen illatanyagok által találják meg a növényeket, amelyekből a nektárt kinyerik.
Szingapúrban minden héten szabadjára engednek 5 millió szúnyogot, és ez jobb hír, mint elsőre gondolná
Szingapúrban a Wolbachia nevű baktériummal fertőzik meg a mesterségesen tenyésztett hím szúnyogokat, hogy visszaszorítsák a halálos dengue-láz terjedését.
A kutatók négy önkéntest vontak be a kísérletükbe. Elsőként azonosították az egyedi illatjegyeiket, majd négy különféle szappannal kellett mosakodniuk az alanyoknak. Ezt követően az alanyok által viselt ruhaanyagokra engedték az egyiptomi csípőszúnyogokat – egy alkalommal úgy is, hogy az alanyok még szappanos mosakodás nélkül viselték azokat, hogy így is lássák, melyiket tartják vonzónak a vérszívók – megállapításaikat az iScience folyóiratban publikálták.
Az eredmények azt mutatták, hogy egyértelmű a különbség a szappanozás előtt és után a szúnyogok preferenciáit illetően, de nagy a szórás.
A fő megállapítás az volt, hogy a testünk szagát nagymértékben megváltoztatják a szappanok, lévén a sok növényi eredetű vegyi anyagot adunk hozzá a testszagunkhoz. Hogy mennyire lesz vonzó vagy éppen taszító az ember ezután a szúnyogok számára, az függ a szappan vegyszereinek és az egyén testszagának kölcsönhatásától is.
A kutatók azt is azonosították, hogy mely vegyi anyagok vonzották vagy taszították legjobban a szúnyogokat. A távoltartásukban például a kókusz illatú vegyi anyag tűnt a leginkább hatékonynak.
Kemenesi Gábor: Így érdemes harcolni a szúnyogok ellen
A szúnyogok elleni minél hatékonyabb biológiai védekezést szolgálja az az együttműködést, amely a Pécsen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL) és egy biológiai alapú kártevőmentesítést végző, innovatív megoldásokat alkalmazó spanyol cég magyarországi leányvállalata között jött létre - közölte a Pécsi Tudományegyetem (PTE).
A Gizmodo rámutat, hogy a kis minta miatt az eredményekből még nem feltétlenül lehet levonni mélyebb következtetéseket – a kutatók azonban bíznak abban, hogy lesz majd módjuk egy nagyobb vizsgálat elvégzéséhez is a jövőben.
Ha ezek sikerrel járnának, hatékonyabb védekezési módszereket lehetne kidolgozni a zavaró vérszívók távol tartására. Ilyen lehetne egy számukra zavaró illatú szappan is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.