Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#szagok

Tech HVG

Nem téved, ha úgy érzi, különös illata van a télnek

Az évszakoknak, így most például a télnek, sajátos illatuk van, ami mögött tudományos magyarázat rejlik. Elsősorban a szaglásunk változik a hőmérsékletnek megfelelően, így az időszakoktól függően másképp érzékeljük a szagokat, ami összességében speciális illatélményt rendel a változó évszakokhoz.

Shake MTI

Elképesztő mennyiségű szagot tudunk megkülönböztetni

Bár évtizedekig úgy hittük, az emberi orr csak tízezer szagot tud megkülönböztetni, amerikai kutatók most azt állítják: valójában legalább ezermilliárdot. Ez sokkal több, mint amennyi eltérő színt és hangot érzékelünk.

Kult TA

Ember- és csatornaszag ütötte ki a dohányfüstöt a pesti kocsmákban

A nikotinszag örök. Berágja magát a vakolatba, a padló rései közé, megsárgul tőle a villanykapcsoló, a ventilátor pedig még a hűlt helyét is simán az arcunkba pörgeti. Közel öt hónappal a dohányzási tilalom startja után speciális kocsmatúrára indultunk, és megszagoltuk, mi maradt a dohányfüst után. A cefreszag, az emberszag és a csatornaszag is komoly szerephez jutott, kitörve a füst árnyékából.

Plázs Medipress

Kilenc ok, amiért nem érezzük a szagokat

A szagérzékelés rendkívüli mértékben gazdagítja az életünket. Olyannyira, hogy ízérzékelésünk 90 százaléka valójában a szaglásból ered. A szaglás esetleges veszélyekre is felhívja a figyelmünket, megérezzük a füst- vagy gázszagot, és kiszagoljuk a romlott ételt. Egyes betegségek azonban szaglásvesztéssel járhatnak, lássuk, melyek ezek.

Plázs Medipress

Miért vonzzák egyesek a szúnyogokat?

Vannak, akiket imádnak a szúnyogok, míg másokat alig csípnek. Vajon miért választanak az idegesítő rovarok éppen bennünket és nem a kerti bulin melletünk ülőt?

Plázs MTI

A női könnynek nincs szaga, a férfiak mégis megérzik

Az orrnyálkahártya receptorairól a szagot bonyolult idegi folyamat útján kerülnek az agy szaglóközpontjába, amelynek elemző munkája után dönthetjük el, hogy például egy étel ehető-e vagy sem. Egy amerikai kutatócsoport négy éve tartó vizsgálata szerint még ma is sokkal jobban működik ez az érzékszervünk, mint gondolnánk.