Tech hvg.hu 2023. szeptember. 15. 15:03

Különös képesség: már a szagokat is azonosítani tudja a mesterséges intelligencia

Számos területen bizonyulhat hasznosnak a mesterséges intelligencia új képessége, mely már közel olyan jól tudja leírni, milyen illata lehet egy vegyületnek, mint az azokat érző ember.

Ha nem is az emberi módon, de a mesterséges intelligencia is képes lehet „kiszimatolni” a dolgokat – derül ki egy, a Science folyóiratban publikált tanulmányból.

Joggal vetődhet fel a kérdés, hogy egy gép mégis hogyan lehet erre képes, a válasz pedig a molekuláris szerkezet elemzésében keresendő: ezt elvégezve tudja az MI leírni, hogy az adott vegyületnek milyen illata – vagy szaga – lehet.

A rendszert úgy tervezték a kutatók, hogy olyan illatokat ismerjen fel, mint a gyümölcsös és a füves – ezek több száz kémiai szerkezetet fednek le.

Ami a dolog gyakorlati hasznát illeti, a kutatók új, szintetikus illatok létrehozását várják az eszköztől, valamint annak a jobb megértését, hogy az emberi agy miként értelmezi a szagokat, illatokat.

Itt a mesterséges intelligencia, ami leolvassa az ember arcáról, milyen sört kellene innia

Az amerikai Aromyx nevű vállalat egy olyan mesterséges intelligenciát készített el, ami a fogyasztó arcáról leolvasható érzelmek alapján meg tudja mondani, milyen típusú söröket kellene fogyasztania - és persze, hogy milyeneket nem.

Hogy a kémiai szerkezet és az illat közötti összefüggéseket feltárhassák, a kutatók egy MI-alapú neurális hálózatot fejlesztettek, amely 55 leíró szóból tud egyet vagy többet hozzárendelni az adott vegyülethez – legyen az például boros vagy halas szag vagy illat.

Mint a Nature összegzéséből kiderül, a kutatók arra utasították a mesterséges intelligenciát, hogy írja le körülbelül 5000 illatanyag aromáját. Az MI elemezte az egyes illatanyagok kémiai szerkezetét is, hogy így állapítsa meg az illat és a szerkezet között fennálló kapcsolatot.

Százból, ezerből egy-két ember szuperképessége: rózsaillatúnak érzi a rothadó halat

A reykjavíki deCode Genetics kutatócsoportja megfejtette a nagy rejtélyt.

Összesen végül körülbelül 250 összefüggésre bukkant a rendszer, melyeket egy „szagtérképen” (POM) egyesítettek – ebből tud dolgozni az MI.

Az MI-t emberekkel is összemérték, és kiderült, hogy több esetben is nagyon közel járt az emberek által adott szagleírásokhoz. Ez a POM pedig a jövőben rendkívül hasznos eszköz lehet mondjuk az élelmiszer- és tisztítószeriparban is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 14. 20:00

Hasonlíthattak Sophia Lorenre vagy Brigitte Bardot-ra, de csak egy bizonyos dekoltázsmélységig – ilyen volt nőnek lenni a szocializmusban

Miért számított az ötvenes években magánlázadásnak a rúzsos száj, a festett haj és a pirosra lakkozott köröm? Milyen volt az a darabka Nyugat, amit Zalatnay Sarolta és Koncz Zsuzsa hozott be az országba a táncdalfesztiválokon? Miként működött a seftelés a szépségiparban? És a sufnituning, aminek halálos áldozata is lett egy Népszínház utcai állami fodrászatban? Erről beszélgettünk Magyari Hajnalkával, a Trendi nő a szocializmusban című könyv szerzőjével, aki azt is elmondta, mi volt a valós ára annak, hogy két kiló krumplinak megfelelő összegért már be lehetett ülni egy arckezelésre.