Sokakat undor fog el, ha a rovarok fogyasztásáról hallanak. A kutatók viszont egészen másképp vélekednek erről: az ilyesfajta étrend kifejezetten előnyös lehet a bélrendszer egészsége szempontjából.
Függetlenül attól, hogy a rovarevés nem terjedt el túl sok kultúrában, még így is legalább 2 milliárd ember eszik rendszeresen bogarakat. És bizony jól teszik: ezek a kis állatok ugyanis rengeteg értékes tápanyagot és kevés szénhidrátot tartalmaznak, viszont más állati eredetű élelmiszerekkel ellentétben sok bennük az élelmi rost és az omega-3 zsírsav, amik pozitív hatással lehetnek a bélrendszerre.
Amerikai kutatók a tücsökfogyasztás hatását vizsgálták a bél mikrobiotájára. Már korábbi kutatásaikban is foglalkoztak ezzel a témával, most viszont kifejezetten arra fókuszáltak, hogy a tücskökből készült, étvágygerjesztő küllemű csokoládépogácsákban lévő kitin hogyan segíthet az irritábilis bélszindrómában (IBS) szenvedőknél, elsősorban a prebiotikus hatásuk miatt.
Egy ilyen étel – magyarázza a Nature Food szakfolyóiratban megjelent tanulmány – kétszer annyi fehérjét tartalmaz, mint a marhahús, kétszer annyi vasat, mint a spenót, kétszer annyi kalciumot, mint a tej, és lényegesen több B12-vitamint, mint a lazac. Ráadásul megfizethetőbb, bőségesebb és fenntarthatóbb, mint más élelmiszerek.
A kutatók szerint a rovarrostok, különösen a kitin és származékai megváltoztathatják a bél mikrobiotáját, ami pozitív eredményeket hozhat. A rovarok omega-3/omega-6 aránya is kedvező, ami segíthet az egészséges bélmikrobióma fenntartásában. A kezdeti eredmények számos előnyt sugallnak a rovarok étrendbe való felvételével kapcsolatban, de ahhoz, hogy valóban biztosat lehessen mondani, több, az embereket érintő kutatásra van szükség. A rovarfogyasztás kockázatait, például az allergéneket, szennyeződéseket is vizsgálták már, de úgy tűnik, nem nagyobb a kockázat, mint más állati táplálékforrásoknál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.