Tech hvg.hu 2023. április. 11. 15:03

Óriásit zuhant a PC-eladások száma, az Apple szabadesést mutatott be

Bár az elemzők szerint az év további részében világszerte nőhet a PC-eladások száma, a gazdasági válság hatásai erősen érződtek 2023 első három hónapján.

Azt már 2022 harmadik negyedévében is látni lehetett, hogy elmúlt a koronavírus-járvány hatása – legalábbis a PC-k piacán. Az eladások száma világszerte csökkenő tendenciát mutatott, a trend pedig az idei évben is folytatódni látszik.

A Canalys és az IDC elemzőinek becslése szerint 2023 első negyedévében a PC-eladások száma 29-33 százalékkal csökkenhetett az előző év azonos időszakához képest. Ez nagyobb visszaesés, mint amit az ünnepek alatt tapasztalhatott a piac, az elemzők szerint pedig egyetlen cég sem úszta meg a zuhanást.

A Canalys adatai szerint a legtöbb számítógépet eladó Lenovo 30,3 százalékos mínusszal zárta az év első három hónapját. A legkisebbet a HP zsugorodott (24,1 százalék), míg az Apple gyakorlatilag szabadesést mutatott be a 45,5 százalékos csökkenésével.

Canalys

A magyarázat nem túl bonyolult: a válság miatt magas az infláció, így az emberek kevesebbet költenek ilyen eszközökre, emellett pedig a koronavírus-járvány után a távmunka-programokat is kezdik leállítani a cégek. Bár az Apple nem kommentálta az adatokat, minden bizonnyal azért esett nagyobbat a többi céghez képest, mert a válság hatásai a csúcskategóriás piacon érezhetők a legerősebben.

A TechCrunch megjegyzi: az, hogy az Apple saját processzort gyárt, segített enyhíteni a chiphiány hatását, ám ez csak ideig-óráig jelentett előnyt a cég számára.

Az elemzők ugyanakkor optimisták: a Canalys és az IDC szerint is ez volt a legnagyobb zuhanás a PC-piacon, és 2023 további részében már fellendülés várható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.