Tech MTI 2023. április. 10. 18:03

Őfelsége, a tigris: a fenségesség és az állhatatosság személyiségjegyeit azonosították szibériai tigriseknél

A szibériai tigrisek két személyiségjegyét azonosították a tudósok, akik szerint a tulajdonságaik alapján a „fenségesség” és az „állhatatosság” csoportjaiban helyezhetők el.

Ahogyan az emberek jellemzésére is gyakran használják a személyiség öt dimenzióját úgy a szibériai tigrisek is jellemezhetők a fenségességgel és az állhatatossággal. „Ha ki kellene választanom, hogy az emberi dimenziók közül melyik hasonlít legjobban a mi tigrisdimenzióinkra, akkor a fenségességet leginkább az extraverzióhoz, az állhatatosságot pedig a neuroticitás ellentétéhez hasonlítanám” – magyarázta Abdel Abdellaoui, a kutatás társszerzője, az Amszterdami Egyetem tudósa.

Rosalind Arden, a London School of Economics kutatója, a Royal Society Open Science című folyóiratban megjelent tanulmány szerzője rámutatott, hogy a két skála nem nyújt ugyan teljes képet a tigrisek személyiségéről, néhány különbséget azonban megragad. „Azt mutatja, hogy rendelkeznek bizonyos hajlamokkal, ahogyan az emberek között is vannak nagyon extrovertáltak vagy nagyon introvertáltak” – írja a The Guardian.

Nyíregyházi Állatpark

A vizsgálatban részt vevő kínai kutatók hetven szóból álló listát készítettek azokból a kifejezésekből, amelyeket a tigrisekkel foglalkozó szakértők az állatok temperamentumának leírására megfelelőnek tartottak. Ezek között olyan szavak szerepeltek, mint az alkalmazkodó, makacs, buta és őszinte.

A szavak alapján összeállított kérdőívet két kínai helyszínen, a harpini szibériaitigris-parkban 152 tigrissel és a hengtaohocei szibériaitigris-parkban 96 tigrissel foglalkozó gondozóknak és állatorvosoknak adták ki.

A harpini rezervátumból érkezett eredmények alapján a szavak két fő csoportot alkottak, és ezek a klaszterek a tigrisek másik csoportjánál is megismétlődtek.

A kutatók a klasztereket fenségességnek és állhatatosságnak nevezték el. Az előbbinél olyan szavak kaptak több megerősítést, mint a méltóságteljes, impozáns és élénk, viszont alacsony minősítést kaptak az olyan szavak, mint a visszahúzódó vagy gyenge. Az állhatatosság esetében magas pontszáma volt az olyan szavaknak, mint a szerető, engedelmes és csendes, és alacsony pontszáma az olyan szavaknak, mint az agresszív vagy kegyetlen.

A „fenségesség” és az „állhatatosság” összességében a tigrisek személyiség-kérdőívének pontszámai közötti különbségek 38 százalékát tette ki. A kutatásból az is kiderült, hogy a fenségességgel jellemezhető tigrisek egészségesebbek voltak, többet ettek, gyakrabban párosodtak, és a csoportban magasabb státuszúak voltak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.