Az amerikai EleutherAI által fejlesztett Eliza chatbottal szeretett volna enyhíteni egy harmincas éveiben járó belga férfi a súlyos klímaszorongásán. Az özvegye szerint a férfi azért lett öngyilkos, mert beszélgetett a mesterséges intelligenciával.
Egy nemrég elhunyt férfi özvegye azt állítja, férje azért lett öngyilkos, mert beszélt az Eliza nevű, mesterséges intelligenciára támaszkodó chatbottal. A belga La Libre beszámolója szerint a férfi naponta chatelt az amerikai startup cég, az EleutherAI által kifejlesztett Elizával.
„Az Eliza chatbottal folytatott beszélgetések nélkül a férjem még mindig itt lenne” – mondta az özvegy a lapnak. A harmincas éveiben járó belga nő most két gyermekével maradt egyedül. A beszámoló szerint a férfi néhány héttel azután lett öngyilkos, hogy beszélgetett a mesterséges intelligenciával.
A férfi extrém mértékű klímaszorongástól szenvedett, ami az özvegye szerint két évvel ezelőtt alakult ki nála. Az elmúlt időszakban az EleutherAI GPT-J nyílt forráskódú nyelvi modelljével működő Eliza chatbot segítségével szeretett volna enyhíteni ezen a szorongáson.
Az Interesting Engineering azt írja, a GPT-J bizonyos szempontból felülmúlja az OpenAI által használt GPT-3-at. A cég most azt közölte, hogy dolgozik a chatbot javításán, hogy az minél biztonságosabb legyen. Jelenleg ha valaki öngyilkos gondolatokat ír le a rendszernek, az a segélyvonalakhoz irányítja át őket.
Már nem lehet ingyen képet generálni azzal az eszközzel, aminek a pufidzsekis pápát köszönhette a világ
Sokakat megtévesztett a mesterséges intelligencia, a Midjourney vezérigazgatója szerint visszaéltek az eszközzel.
Mathieu Michel, Belgium digitalizációért felelős államtitkára szerint a ChatGPT-vel a nagyközönség is felfedezte a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket, ám annak nemcsak pozitív hatásai lehetnek, de potenciális veszélyforrásként is tekintenünk kell rá. Kiemelte: nem szabad hagyni, hogy a technológiai cégek ilyen esetben kibújjanak a felelősség alól.
Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.