A kínai Baidu is bemutatta a saját, mesterségesintelligencia-alapú chatbotját, ám a forradalom elmaradt. A részvények pillanatok alatt 10 százalékot zuhantak, a cég társalapító-vezérigazgatója pedig maga is elismerte, hogy a technológia még nem tökéletes. Az elvárások azonban magasak.
Az OpenAI által fejlesztett ChatGPT sok iparágban, például az internetes keresők piacán is nagy port kavart: miután a Microsoft jelentős összeget fektetett az OpenAI-ba, igen gyorsan bejelentették azt is, hogy érkezik az új Bing, ami már MI-alapú, a ChatGPT mögötti technológiát használja, és úgy tud nekünk válaszolni, mintha chaten beszélgetnénk valakivel. Ez már egyre szélesebb körben elérhető, a legfrissebb információk szerint már a várólistás feliratkozást is eltörölték hozzá, így bárki hozzáférhet (egy Microsoft-fiókkal).
Ehhez képest a keresőpiacot jelenleg uraló Google kicsit lemaradt: bár ők is bejelentették a saját, MI-alapú keresőjüket Bard néven, amit egy kisebb – ám a részvények értékvesztése miatt igen drága – baki követett, sőt tovább rontja a helyzetet, hogy a Google alkalmazottai is gúnyolódnak a cégen és a Bardon. Azóta – február eleje óta – nincs pontos információ arra vonatkozóan, hogy a cég mikor tervezi piacra dobni az MI-alapú keresőjét.
A jóból természetesen Kínában sem szeretnének kimaradni: mint korábban írtuk, a kínai piacot uraló keresőóriás, a Baidu is dolgozni kezdett a saját ChatGPT-riválisán, az eredmény pedig most megszületett – bár nem biztos, hogy bekeretezve teszik majd ki az iroda falára, legalábbis jelen állapotában.
Megkerülik a Nagy Tűzfalat a kínai diákok, hogy hozzáférjenek a ChatGPT-hez
Kína nemrég jelentősen korlátozta az országon belüli hozzáférést a ChatGPT-hez, mert az szerinte nyugati propagandát terjeszt. A kínai diákok azonban megpróbálják megkerülni a tiltást.
A The Guardian beszámolója szerint a Baidu csütörtökön bemutatta a saját ChatGPT-megoldását, az Ernie névre keresztelt chatbotot, azonban a befektetők finoman fogalmazva sem voltak lenyűgözve attól, amit láttak: a részvények pillanatok alatt 10 százalékot estek, amit az sem szépít, hogy ez kicsivel később már 7 százalékra mérséklődött.
Már az is beszédes, hogy a bemutató felvételről ment: ezen Robin Li, a Baidu társalapító-vezérigazgatója mutatta be Ernie matematikai és nyelvi képességeit.
Utóbbit egy népszerű kínai sci-fi regény segítségével kísérelték meg. A chatbot kérdésekre válaszolt a regényből, valamint készített egy összefoglalót a cselekményről. A matematikai képességeket algebra-feladatokkal mutatták be. Ezek mellett különböző dialektusokban hangokat is generált az MI a bemutató során.
Li azt is elmondta, hogy a technológia még nem tökéletes, és csak azért adták ki, hogy kielégítsék az óriásira nőtt vásárlói igényeket.
A vezérigazgató szerint már 650 cég jelentkezett, hogy használhassák a kínai MI tudását a termékeikben, és az Ernie egyelőre csak a meghívott felhasználók számára lesz elérhető.
A fenti bemutatóból valóban az olvasható ki, hogy a kínai chatbot semmi újat nem tudott felmutatni – minderre a ChatGPT is képes –, inkább tekinthető ez egy gyorsan, kényszerből kiadott chatbotnak, amit valóban azért adtak ki, hogy ne maradjanak le a versenyben. Ráadásul azt is érdemes hozzátenni, hogy Kínában több nyugati technológia is le van tiltva – a ChatGPT is –, így szükség is van a „hazai” MI-re.
Az OpenAI is bejelentést tett a napokban, ők a ChatGPT mögött álló technológia továbbfejlesztett, még fejlettebb, GPT-4-es változatát mutatták be – ez áll az új Bing mögött is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.