Tech hvg.hu 2023. február. 24. 10:32

Nikkei: Betiltotta Kína a ChatGPT-t, mert az MI elárulja, hogy népirtás zajlik az ujgur tartományban

A kínai kormány minden eszközzel igyekszik megtiltani, hogy a felhasználók hozzáférjenek a ChatGPT-hez, miközben felszólította a technológiai cégeket, hogy fejlesszék ki annak kínai változatát.

A kínai hatóságok korlátozzák a ChatGPT-hez való hozzáférést, miközben a kínai technológiai cégek és egyetemek Kína saját, mesterséges intelligenciára támaszkodó csevegőbotjának fejlesztését szorgalmazzák – értesült a Nikkei Asia.

A ChatGPT, az amerikai OpenAI által létrehozott chatbot hivatalosan nem érhető el Kínában a kormány által létrehozott tűzfalnak és szigorú szabályozásnak köszönhetően. Sokan azonban – az adatfolyam tartalmát mások, így a hatóságok elől is elrejtő – VPN-en keresztül hozzáférnek. Néhány fejlesztő pedig olyan programokat készített, amelyek hozzáférést biztosítottak a szolgáltatáshoz.

Utóbbi programok azonban eltűntek a WeChat-fiókokból. A jelentések szerint azért, mert a kínai kormány arra szólította fel a nagy kínai technológiai vállalatokat (köztük a WeChatet üzemeltető Tencentet is), hogy korlátozza az ezen programokhoz való hozzáférést.

MI mit tud a HVG-ben? Akinek van ötlete a mesterséges intelligencia hasznosítására, 1 milliót is kereshet vele a HVG pályázatán

Mindenki a mesterséges intelligenciáról beszél - de kinek van ötlete arra, hogy miként lehet kiaknázni az új technológiában rejlő lehetőségeket? A HVG Kiadó innovációs ötletpályázatára magánszemélyek és vállalkozások is nevezhetnek.

A kínai kormányzati propaganda szerint az amerikai ChatGPT a „hamis információk terjesztésének” lehetséges eszköze. Az indoklás szerint a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területtel kapcsolatos kérdésekre rendre úgy válaszol a csevegőbot, hogy az „az Egyesült Államok kormányának politikai propagandájával összhangban van, miszerint úgynevezett népirtás történik”.

A kínai kormány következetesen tagadja, hogy megsértette volna az emberi jogokat azzal, hogy az ujgurokat átnevelőtáborokba zárta.

Ilaria Carrozza, az oslói Békekutató Intézet vezető kutatója szerint a lépés nem meglepő. Az OpenAI nem engedte, hogy Kínából regisztráljanak az emberek, ezért a használata akadályozott volt, ugyanakkor nem blokkolták azt teljesen.

Alapvetően fog megváltozni, ahogy internetezünk - nagy élmény lesz, nagy kérdésekkel

Nem azért pánikolnak a Google-nál a ChatGPT miatt, mintha ők nem tudnának hasonlót fejleszteni. Hanem mert egyelőre nem látszik, hogyan lehet majd pénzt facsarni a keresésekből az új világban. Minél közelebb próbálunk jutni a válaszhoz, annál több kérdés merül fel.

A modell – mondta a The Guardian brit napilapnak Carrozza – nyílt információkon alapul, így a kínai kormány joggal félhet amiatt, hogy a felhasználók a rendszerrel kapcsolatos kényes kérdéseket kezdenek el feltenni. Ilyen például az emberi jogok megsértése.

A ChatGPT megjelenése fokozta a kínai iparban a chatbotok készítését. A Baidu például 2021-ben már kiadta a Plato nevű botot, ám az nem tudott a ChatGPT nyomába érni. A bot például váltig állította, hogy 3+5=5. A ChinaTalk szerint olyan, mintha a rendszert a kínai közösségi oldal, a Weibo kommentjei alapján tanították volna be.

Carrozza szerint jelenleg azzal a problémával kell megküzdeniük a kínai technológiai cégeknek, hogy megnyugtassák a befektetőket: ők is versenyben vannak a nagy nyugati technológiai cégekkel, miközben a kínai kormány haragját sem akarják kivívni azzal, hogy az egyébként rendkívüli mértékben korlátozó szabályozásokat megszegik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.