A Pittsburgh-i Egyetem kutatói egy kísérlet során arra voltak kíváncsiak, miként működik a gyakorlatban az az implantátum, amit a nyaknál kell beültetni, hogy stimulálja a gerincvelő egy részét. Az eredmények azt mutatják, a fejlesztés sikeres.
Az amerikai Heather Rendulic kilenc évvel ezelőtt szélütésen esett át. A nő agyában a húszas évei elején rendellenességet diagnosztizáltak az érhálózatban, ami miatt több agyvérzésen esett át, egyik reggel pedig arra ébredt, hogy a bal oldala teljesen lebénult.
Az elmúlt kilenc évben Rendulic újra megtanult járni, de a bal karját és kézfejét azóta sem tudta használni. Emiatt még az olyan egyszerű feladatok elvégzése, mint egy cipő felvétele is komoly nehézségeket jelent a számára.
Nemrég azonban ez megváltozott. A nő nyakába elektródákat ültettek a Pittsburgh-i Egyetem kutatói, így a gerincvelő egy részét stimulálni tudták az orvosok. Mindezt annak érdekében, hogy újra mozgatni tudja a bal karját.
Az idegrendszer elektromossággal kommunikál, de Heather agyvérzése után az agyából érkező elektromos jelek túl gyengék voltak ahhoz, hogy aktiválják a karja és kézmozdulatait irányító idegeket. A BBC beszámolója szerint már az első nap működött a beültetett implantátum, így a nő azonnal el tudta kezdeni használni a bal karját.
Implant gives hand control nine years after stroke
Health and science correspondent Electrically stimulating the spinal cord instantly restores some ability to control the arm and hands in people who have had a stroke, US researchers say. Heather Rendulic, from Pittsburgh, was able to cut and eat a steak by herself for the first time in nine years.
Az esetről a Nature Medicine című tudományos lapban jelent meg egy tanulmány. A kísérleti beültetést két önkéntesen végezték el, ám mindketten csak egy hónapra kapták meg az implantátumot, amit aztán el kellett távolítani. A kísérlet azonban jól mutatja, mire lehet képes a jövő orvoslása.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.