Tech hvg.hu 2023. február. 16. 15:03

Megvizsgálták a vadászpilóták agyi működését, fontos következtetésre jutottak

Az Antwerpeni Egyetem kutatói először vizsgálták azt, miben különbözik egy vadászrepülőgép pilótájának agyi működése egy átlagos emberétől.

Az F-16-os vadászbombázó repülőgép pilótáinak agyi tevékenységét elemezték az Antwerpeni Egyetem kutatói, hogy megtudják, hogyan alkalmazkodnak a változó gravitációs erőhatáshoz, illetve hogyan dolgozzák fel az egymásnak ellentmondó szenzoros információkat.

A Frontiers in Psychology című folyóiratban megjelent publikáció szerint az MRI-vizsgálatok során arra jutottak, hogy a jelentős repülési tapasztalattal rendelkező pilóták „specifikus agyi kapcsolódási mintákat mutatnak a szenzomotoros információk feldolgozásért felelős területeken.” Azt is megállapították, hogy az agyi kapcsolódás mintájuk eltér a kontrollcsoportnál – vagyis a nem pilótáknál – látott mintától – írja az Interesting Engineering.

Floris Wuyts, a tanulmány egyik szerzője szerint a pilóták és az űrhajósok között sok hasonlóság van. Ilyen például az, hogy alkalmazkodniuk kell a megváltozott gravitációs erőhöz, valamint gyorsan és pontosan kell értelmezniük a gyorsulásból és a fejmozgásból származó információkat. Ennek köszönhetően a csapat úgy véli, hogy betekintést kaphatnak az űrrepülést végrehajtó űrhajósok agyi tevékenységébe is. A kutatók azt remélik, hogy az eredmények segítenek abban, hogy fejlettebb kiképzési modult fejlesszenek ki a pilóták és az űrhajósok számára.

Illusztráció.
AFP

A tudósok a belga légierő 10 pilótájának agyi tevékenységét figyelték meg, majd összevetették azt 10 civil ember MRI-vel mért agyi tevékenységével. A cél az volt, hogy elsőként sikerüljön feltérképezni a pilóták agyi kapcsolatait.

A csapat megállapította, hogy a tapasztalt és a kevésbé tapasztalt pilóták agya eltér, valamint eltérés mutatkozik a pilóták és a civilek agyi tevékenysége között is. Ebből arra a következtetésre jutottak, hogy az agyi változások a repüléssel töltött órák számának növekedésével következik be. Mindez azt mutatja, hogy az agy képes alkalmazkodni a repüléshez.

A kutatók szerint a tanulmány eredménye arra világít rá, hogy érdemes lenne külön vizsgálócsoportot felállítani, ami a pilóták agyi tevékenységével foglalkozik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.