Sem a Pentagon, sem a Fehér Ház, sem pedig a kanadai kormány nem tudja - vagy nem akarja elárulni -, mik lehettek és milyen célt szolgálhattak azok az azonosítatlan repülő tárgyak, melyeket egymás után lőtt ki az amerikai légierő a hétvégén. Annyi legalább már biztos, hogy nem földönkívüli eredetűek. Ha pedig eddig is repkedtek ismeretlen eszközök az Egyesült Államok felett, miért nem vették őket észre?
A pénteki akkora volt, mint egy kisebb autó és darabokra tört, amikor a fagyott tóba zuhant. A szombati henger alakú volt és viszonylag kicsi. A vasárnapi nyolcszögletű, és zsinórok lógtak ki belőle. Ami közös bennük: egyikről sem tudják, pontosan mi az, és mindegyiket az amerikai légierő lőtte le az elmúlt hétvégén.
Észak-Amerikát napok óta azonosítatlan repülő tárgyak tartják lázban, de nem rejtélyes légibemutatóról, és nem is földönkívüliek inváziójáról van szó. Igaz, az utóbbi teóriát hétfőn még az Egyesült Államok légterének védelméért felelős Glen VanHerck tábornok sem zárta ki, de őt később maga Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter cáfolta.
Találgatások helyett azonban nézzük inkább a tényeket.
Február 4-én az amerikai légierő az Egyesült Államok keleti partján lelőtte azt a feltételezett kémballont, ami akkor már egy ideje az észak-amerikai kontinens felett lebegett. Korábban három repteret és több állam területén a légteret is lezárták miatt, a repülő tárgyat végül az Atlanti-óceán fölött lőtték le, Joe Biden amerikai elnök utasítására. Erről azonban legalább már biztosan lehet tudni, hogy egy kínai ballon volt, bár a pekingi külügyminisztérium inkább „civil léghajónak hívta”, melyet állításuk szerint kutatási célokra, főként meteorológiai megfigyelésre használtak. Az Egyesült Államok fölé pedig azért sodródott, mert "nehezen irányítható".
Ennél már sokkal nehezebben magyarázható az a három másik azonosítatlan repülő tárgy, amely körülbelül egy héttel a kínai ballon után, és lényegében egymás után tűnt fel az amerikai és a kanadai légtérben.
Február 10-én pénteken, helyi idő szerint este 9-kor a légierő radarjai jeleztek egy azonosítatlan repülő tárgyat Alaszka felett. Azonnal egy AWACS légtérellenőrző gépet küldtek a nyomába, mely megállapította, hogy nem ember vezette tárgyról van szó, ezért azonnal elrendelték a kilövését – amit az is megkönnyített, hogy lakatlan terület felett lebegett.
A Pentagon csak annyit tudott megerősíteni, hogy „sokkal-sokkal kisebb volt, mint a kínai kémballon”, mérete pedig egy kisebb személyautónak felelt meg. Bár először itt is ballonra gyanakodtak, ezt a teóriát cáfolja, hogy a tárgy darabokra tört, amint a fagyott folyóba esett.
Február 11-én, szombaton egy újabb rejtélyes repülő tárgyat jeleztek a radarok, ezúttal a kanadai Yukon terület felett. Ennek kilövéséhez már a kanadai hatóságok engedélye is kellett, de amint ez megvolt, egy amerikai F-22-es vadászgép gyorsan elintézte. A kanadai nemzetvédelmi miniszter, Anita Anand később egy sajtótájékoztatón henger alakúnak írta le az objektumot, és beszámolója szerint ez is jóval kisebb volt, mint a korábbi kínai kémballon.
Február 12-én, vasárnap sem maradtak izgalom nélkül az amerikaiak. Ekkor először Montana, majd Michigan és Wisconsin államok felett tűnt fel a radarképen egy furcsa repülő tárgy. Ahogy a légierő gépei megtalálták, el is rendelték a lelövését, erre a Huron-tó felett került sor, így ez sem veszélyeztette a civil lakosságot. A harmadik tárgyról annyit árultak el, hogy nyolcszögletű volt, és első látásra zsinórok lógtak ki belőle.
A három utóbbi azonosítatlan tárgyban az is közös, hogy alacsonyan szálltak, így ha nem lövik le őket, veszélyt jelentettek volna a légiközlekedésre.
Mi értelme van a kémléggömbnek a műholdak korában?
Meglepően jól irányíthatóak és sokáig egy helyben maradnak a felderítő ballonok. A kínaiak mellett nagy terveik vannak az amerikaiaknak is.
Nem földönkívüliek
Az amerikai hatóságok jelenleg is vizsgálják a légierő gépei által készített videókat és a radarfelvételeket, de azt csak valószínűleg a roncsok tüzetes átvizsgálása után fogják tudni megállapítani, honnan származnak, és mi lehetett a céljuk – már ha egyáltalán sikerül.
A védelmi minisztérium mindenesetre gyorsan igyekezett cáfolni VanHerck tábornok kijelentését a földönkívüli eredetről.
„Az Észak-Amerika felett lelőtt titokzatos légi eszközök nem földönkívüli eredetűek, és nem jelentenek katonai veszélyt a lakosságra” – közölte Lloyd Austin Brüsszelben.
A miniszter szerint ugyanakkor kockázatot jelentenek a polgári repülés és információbiztonság szempontjából. Megsemmisítésüket azzal indokolta, hogy miután nem tudták pontosan meghatározni, miről van szó, elővigyázatosságból cselekedtek az ország biztonsága és érdekének védelmében. Mindemellett – ahogy fogalmazott – tisztában vannak azzal, hogy országok, vállalatok, tudományos szervezetek tevékenykednek a szóban forgó légtér-magasságokban, akár legitim kutatási célokból.
Az is biztos, hogy a hétvégén megsemmisített eszközök eltérnek a Dél-Karolina közelében február 4-én lelőtt eszköztől, amelyről a miniszter azt mondta, "a Kínai Népköztársaság megfigyelő léggömbje" volt.
Még ha arra nincs is magyarázat, mik is lehetnek ezek a tárgyak, arra már vannak elképzelések, miért bukkannak most fel egymás után az amerikai és a kanadai légtérben. A kínai kémballon felbukkanása után ugyanis mind az amerikai, mind pedig a kanadai hadsereg még a szokottnál is éberebben figyeli a légteret esetlegesen megsértő tárgyakat.
Az észak-amerikai légvédelmi parancsnokság, a NORAD emellett a múlt héten finomhangolta a radarrendszere beállításait, hogy azokat a lassan mozgó objektumokat is ki tudják szűrni vele, amelyek egy bizonyos magasság felett repülnek. Valószínűleg ennek köszönhetően szaporodhattak meg a mostani észlelések – magyarázta vasárnapi sajtótájékoztatóján Melissa Dalton, a védelmi miniszter helyettese.
Hasonló esetek egyébként korábban is történtek már, hírszerzési jelentések szerint például 2019-ben egy kínai kémballon megkerülte a Földet és eközben elsodródott Hawaii mellett, és elhaladt Florida felett is úgy 20 kilométeres magasságban.
Túl nagy a csend
A történtek a nemzetbiztonsági aggályok mellett politikai kérdéseket is felvetnek. A jelenlegi világpolitikai helyzetben – beleértve az Egyesült Államok és Kína feszült viszonyát, valamint az ukrajnai háborút – sok amerikai számára nehezen emészthető, hogy amíg ők a Super Bowl döntőjét nézik, a légierő azonosítatlan repülő tárgyakat lő le az ország felett. Az sem segít a helyzeten, hogy jelenleg sem a Fehér Ház, sem a Pentagon, sem pedig a szintén érintett kanadai kormány nem tud megnyugtató magyarázattal előállni – sőt leginkább úgy tűnik, fogalmuk sincs, mivel állnak szemben.
Egyelőre nem kommentálta a történteket Joe Biden amerikai elnök sem. A CNN-nek nyilatkozó elemző szerint nem kizárt, hogy az elnök addig nem is akar megszólalni, amíg teljes bizonyossággal meg nem állapítják, miket is lőttek le.
Az amerikai hírtelevízió elemzése szerint jelen pillanatban azt lenne a legfontosabb tudni, hogy:
- Az incidenseknek van-e bármi közük a kínai kémprogramhoz? Ha igen, annak ugyanis súlyos következményei lennének az amerikai-kínai viszonyra. A hónap elején lelőtt kínai kémballon miatt Antony Blinken amerikai külügyminiszter már így is elhalasztotta tervezett pekingi útját.
- Ha az azonosítatlan repülő tárgyaknak nincs közük Kínához, akkor kihez van? Ellenséges hatalom, vagy csoport, vállalat vagy magánember áll a háttérben? Azt sem ártana kideríteni, a három hétvégi incidensnek van-e bármi köze egymáshoz, vagy véletlen egybeesésről van szó?
- Végezetül pedig ha a NORAD a radarrendszer áthangolása miatt az eddiginél több repülő tárgyat észlel, akkor ez azt jelenti, hogy korábban ezek észrevétlenül repültek el az Egyesült Államok felett?
Az is csak a Pentagon közleményéből derült ki, hogy Donald Trump elnöksége idején legalább három, és már Joe Biden ideje alatt is minimum egy kémgyanús léggömb tűnt fel az USA felségterülete fölött. Kínai kémléggömbökről számolt be az utóbbi időben Tajvan és Japán is, míg most Latin-Amerikában is feltűnt még egy.
Szemek az égen
Kína egyelőre vádaskodással reagált azokra az állításokra, melyek szerint ők állhatnak a történtek hátterében. A pekingi külügyminisztérium szóvivője hétfőn azt közölte, csak tavaly legalább tíz alkalommal sértették meg a légterüket amerikai ballonok.
„Az Egyesült Államoktól egyáltalán nem szokatlan, hogy engedély nélkül berepüljön más országok légterébe. Washingtonnak magába kellene néznie ahelyett, hogy Kínát vádolja” – jelentette ki.
A lelőtt kémléggömb esete ugyanakkor jó példa arra, hogy az USA és Kína minden eszközzel igyekszik megszerezni a másik titkait. Ahogy a HVG360 cikkéből is kiderül, a módszer a profi kémektől, lefizetett ügynököktől a lehallgatáson és a mind szofisztikáltabb műholdakon át a számítógépes behatolásig terjed.
Az amerikaiak a kínai kémléggömb feladatát igyekeznek felderíteni
A lelőtt kémléggömb bizarr esete csak emlékeztet arra, hogy az USA és Kína minden eszközzel igyekszik megszerezni a másik titkait.
Az amerikaiak most azt próbálják majd kideríteni a kémléggömb maradványaiból, Kína meddig jutott a hírszerzési technológia fejlesztésében. Hiszen a már az első világháborúban is alkalmazott ballonok reneszánsza azért következett el, mert az űrből fürkésző műholdaktól eltérően kevésbé kiszámítható és alacsonyabb pályán mozognak, s képesek a földközeli kommunikáció megfigyelésére.
Washington mindenesetre új stratégiát sejt az újfajta légieszközök alkalmazása mögött, ami egészen biztosan nem segíti Hszi Csin-ping főtitkár céljait, aki újévi beszédében jelezte, hogy szeretné a kétoldalú kapcsolatokat elmozdítani a mélypontról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.