Tech hvg.hu 2023. január. 05. 19:03

Mi történik, ha áthaladunk egy féregjáraton? Nem biztos, hogy az, amit eddig gondoltunk

Az amerikai kutatók szerint van rá esély, hogy ha valaki áthalad egy féreglyukon, és az ott uralkodó erők nem pusztítják el őt, még tud visszaküldeni egy üzenetet azelőtt, hogy összeomlana a járat.

Hosszú ideje foglalkoznak már a kutatók azzal, hogy vajon milyen lenne egy féreglyukon át utazni a galaxis egy másik pontjára. A felvetés inkább csak elméleti, ám ez nem jelenti azt, hogy a szakemberek ne foglalkoznának vele komolyabban. Nemrég például sikerült egy féregjáratot szimulálni, és egy üzenetet is keresztül tudtak küldeni rajta.

Most egy újabb amerikai tudóscsapat foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy hogyan lehet üzenetet továbbítani egy féregjáraton keresztül akkor, ha a tömeg épp az ellenkező irányba halad. Az ezzel kapcsolatos tanulmányt a Physical Review D című tudományos lapban jelentették meg.

A történet onnan indul, hogy több évtizeden át tartó vita után Mike Morris és a Nobel-díjas Kip Thorne 1988-ban publikált egy tanulmányt, amely sok fizikust meggyőzött arról, hogy az általános relativitáselmélet elméletileg lehetővé teszi, hogy az anyag áthaladjon a féreglyukakon, és máshol jelenjen meg ebben vagy másik univerzumban.

Egy galaxisméretű féreglyuk lehet a Tejútrendszerben

A Tejútrendszer elméletileg egy masszív féregjáratnak (téridőhídnak) adhat otthont - véli egy nemzetközi kutatócsoport, amely teóriáját az Annals of Physics című tudományos folyóiratban tette közzé. A féregjárat vagy féreglyuk vékony csőszerű képződmény, amely az univerzum két távoli, görbületmentes területét kötheti össze. Az egyirányú féreglyukak lehetőségét Albert Einstein 1935-ben bizonyította be Nathan Rosen amerikai-izraeli fizikussal.

Azóta a vita olyan kérdésekre terelődött, mint például, hogy a féreglyukakban lévő erők elpusztítják-e azokat az élőlényeket, amelyek bekerülnek oda, illetve, hogy lehetséges-e oda-vissza utazni vele. Szintén sokat vitatott kérdés, hogy miként lehet információt átjuttatni egyik oldalról a másikra.

A szakemberek erre a kérdésre keresték a választ. Az ilyen féregjáratok közös jellemzője – a feltételezések szerint –, hogy ideiglenesek, vagyis előbb-utóbb összeomlanak. Az eddigi tanulmányok szerint az Ellis–Bronnikov–Morris–Thorne féreglyukak automatikusan összeomlanak, amint áthalad rajtuk az anyag. Emiatt viszont aki áthalad rajta, az nem fog tudni visszafelé üzenetet küldeni.

A fent említett, most megjelent tanulmányban azonban a kutatók azt állítják, hogy ez az elképzelés nem egészen helytálló. A számítások alapján arra jutottak, hogy az Ellis–Bronnikov–Morris–Thorne féreglyuk torka ugyan valóban összeomlik, miután egy anyagimpulzus áthalad rajta, ugyanakkor van idő fényjelzést – vagyis üzenetet – küldeni, mielőtt ez megtörténne.

Elképzelhető, hogy léteznek idegen civilizációk, és az is, hogy féreglyukakon át utazgatnak

A kutatók szerint, ha így van, mi csak azért nem fedeztük fel őket eddig, mert eszünkbe sem jutott, hogy ilyeneket keresgéljünk.

A szakemberek azt sem tartják kizártnak, hogy léteznek másfajta féregjáratok, amik elég sokáig nyitva maradnak ahhoz, hogy akár vissza is lehessen utazni rajtuk.

Hogy valaha is találunk-e féregjáratot, egyelőre nem tudni. Egy tavaly megjelent tanulmány szerint azonban bizonyos szögből nézve a féreglyukak olyanok lehetnek, mint a fekete lyukak, így nem biztos, hogy észrevennénk, ha valóban azzal van dolgunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.