Tech MTI/hvg.hu 2022. december. 31. 00:03

Ufótól ijedtek meg Dél-Koreában, kiderült, egy titkos rakétatesztet láttak

A tesztelése ráijesztett a lakosságra, de sikeres volt annak a dél-koreai hordozórakétának a fejlesztése, amivel az eddiginél egyszerűbb és költséghatékonyabb módon lehet majd űreszközöket útnak indítani.

Sikeres tesztet hajtottak végre egy szilárd hajtóanyagú hordozórakétával Dél-Koreában – jelentette az ország védelmi minisztériuma. A tájékoztatás szerint az először március végén tesztelt rakétával most hajtották végre a második kísérletet. A hordozórakéta tesztelését a dél-koreai Védelmi Fejlesztési Ügynökség (ADD) végezte. Célja az ország független űrbeli felderítési és megfigyelési képességének erősítése volt.

A The Washington Post beszámolója szerint a teszt alaposan ráijesztett a helyiekre, akik semmilyen tájékoztatást nem kaptak a rakéta teszteléséről. Sokan azt hitték, ufót látnak, míg mások attól ijedtek meg, hogy a rakétát esetleg Észak-Koreából indíthatták útnak. Az ország védelmi minisztériumának közlése szerint azért nem tájékoztatták a lakosságot a tesztről, mert az katonai szempontból titkos volt. Utólag viszont bocsánatot kért a minisztérium az okozott riadalomért.

South Korea's unannounced rocket launch causes UFO scare

SEOUL, South Korea - South Korea's military confirmed it test-fired a solid-fueled rocket Friday after its unannounced launch triggered brief public scare of a suspected UFO appearance or a North Korean missile launch. The Defense Ministry said in a statement that the rocket launch was part of its efforts to build a space-based surveillance capability and bolster its defense posture.

A rakétát úgy tervezték, hogy egy kis műholdat tudjon eljuttatni alacsony Föld körüli pályára megfigyelési műveletekhez. A szilárd hajtóanyagú űreszközök felbocsátása általában egyszerűbb és költséghatékonyabb, mint a folyékony üzemanyaggal működőké.

A dél-koreai rakétatesztre néhány héttel azután került sor, hogy Észak-Korea közölte: kipróbált egy nagy tolóerejű, szilárd hajtóanyagú rakétahajtóművet, amelyet egy új típusú stratégiai fegyver fejlesztéséhez akar használni.

Júliusban egy dél-koreai gyártású, folyékony hajtóanyaggal működő Nuri rakétával sikeresen állítottak Föld körüli pályára több műholdat. Dél-Korea az Egyesült Államokkal is együttműködik műholdak fellövésében, és azt tervezi, hogy 2030-ra űrszondát juttat el a Holdra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció.)

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.