A Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói szerint a földi technológia túlságosan fejletlen ahhoz, hogy az idegen civilizációk érdeklődését felkeltse.
Az elmúlt időszakban ismét nagyobb figyelmet kapott a földön túli élet keresése – a Naprendszeren innen és túl –, így ismét a középpontba kezd kerülni a Fermi-paradoxon. Az 1950-es években a fizikus Enrico Fermi egy érdekes kérdéssel állt elő: ha az ember nem különleges, és rajtunk kívül is léteznek fejlesztett civilizációk az univerzumban, akkor miért nem találtunk még egyetlen ilyet sem?
A Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói most egy érdekes válasszal igyekeznek feloldani a paradoxont. Úgy vélik, azért nem találkoztunk eddig az idegenekkel, mert a földi civilizációt túlságosan fejletlennek tartják ahhoz, hogy érdekes legyen a számukra.
Hány év van még hátra? Kiszámolták, mikor vehetjük fel a kapcsolatot a földönkívüliekkel
A Pekingi Egyetem két tudósa kilenc forgatókönyvet készítettek, amelyek meghatározzák, mennyi időbe telhet, mire fel tudjuk venni a kapcsolatot egy idegen civilizációval.
Amri Wandel, az arXiv preprint-szerveren megjelent tanulmány szerzője szerint az idegeneket valószínűleg olyan bolygók érdeklik, amelyeken a biológiai élet és a hihetetlenül fejlett technológia jelei mutatkoznak. A válasz azt feltételezi, hogy az egész univerzum bővelkedik az életben, az idegenek pedig rendelkeznek azzal a technológiával, amivel más civilizációkat meg tudnak találni, és el tudnak hozzájuk jutni – írja az Interesting Engineering.
Mindez ellentmond egy másik a Nagy szűrő néven ismert elméletnek. Ez azt mondja, hogy bár sok civilizáció létezik az univerzumban, csak kevés éri el azt a technológiai szintet, hogy képes legyen több bolygón is letelepedni.
A NASA-nak van egy tippje arra, hogyan lehetne idegen civilizációra bukkanni
A NASA tudósai szerint hamarabb képesek lennénk kiszúrni egy idegen civilizációt, ha nem direktben őket keresnénk, hanem a környezetszennyezés nyomai után kutatnánk a megfigyelt bolygók légkörében.
Wandel elmélete azon alapszik, hogy az emberek csak az 1930-as évek óta sugároznak rádiójeleket az univerzumba. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 15 ezer csillaghoz, és azok bolygóihoz juthatott el a jel, ami a galaxisban található 400 milliárd csillagnak csupán töredéke. Ráadásul csak 1974-ben indult el az első, nagy teljesítményű rádiójel az űrbe, ami a kommunikáció felvételét szolgálja. Az addigi jelek valószínűleg torzultak, minél messzebbre jutottak.
A Fermi-paradoxonra korábban is próbáltak már választ találni a tudósok. Egyesek úgy vélik, az idegenek még jóval az emberi élet kialakulása előtt járhattak a bolygónknál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.