Az új kábel akár 30 százalékkal is csökkentheti az adatátvitel idejét Frankfurt és Tokió között.
Megszerezte az első befektetést az Európát Japánnal összekötő sarkvidéki optikai adatkábel terve – írta a Reuters.
A tenger alatt futó kábel, amely a fejlesztők szerint az első lenne, amit a sarkvidéki tengerfenéken át vezetnének a globális infrastruktúra részeként, Európát kötné össze Észak-Amerikán keresztül Japánnal.
Nem ez volt az eredeti terv: először az orosz sarkvidéki partvonal mentén haladt volna a kábel, a második legnagyobb oroszországi mobilszolgáltatóval, a MegaFonnal együttműködve. Ezt tavaly elvetették, miután Oroszország vonakodott engedélyezni a terveket.
A projekt a Far North Fiber konzorcium égisze alatt valósulhat meg, mely egy finn, egy amerikai és egy japán cég vegyesvállalata.
Az északi országokból induló, Grönlandon, Kanadán és Alaszkán keresztülhaladó kábel csaknem 30 százalékkal csökkentheti a Frankfurt és Tokió közötti adatátvitel idejét.
A NORDUnet nevű pán-északi kutatási, oktatási hálózatüzemeltető azt közölte, hogy aláírt egy szándéknyilatkozatot a Far North Fiberrel – a kábel belsejében található 12 szálpár egyikébe fektetnek be.
A Far North Fiber nem nevezte meg a beruházás értékét, ám egy forrás szerint egy szálpár körülbelül 100 millió eurót (körülbelül 40 milliárd forint) ér, és a 30 éves élettartama alatt további 100 millió eurós karbantartási költséget igényel.
A Reuters megjegyezte: az Európa és Ázsia között futó meglévő hálózati kábelek főleg a Szuezi-csatornán keresztül haladnak, ám ezek sérülékenyek a nagy hajóforgalom miatt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.