Tech hvg.hu 2022. november. 28. 08:03

Végre megfejtették a villám nagy titkát

A régóta misztikusnak tartott villámról született új felfedezés hatékonyabb villámvédelemhez vezethet.

Régóta tanulmányozzák már a villámokat a kutatók, hogy a repülőgépeket, az épületeket, és úgy általában véve az embereket nagyobb biztonságban tudják, két kérdésre azonban nem sikerült eddig választ találni: arra, hogy miért cikázik a villám, illetve, hogy miként kapcsolódik a zivatarfelhőhöz. Most úgy tűnik, mindkettőt sikerült megválaszolni.

Ahogy az Interesting Engineering is írja, az épületek villámvédelme évszázadok óta változatlan. Ahhoz azonban, hogy hatékonyabban lehessen azokat megvédeni, fontos megértenünk a villámlás működését és természetét. John Lowke, a Dél-Ausztráliai Egyetem kutatója, a Journal of Physics D: Applied Physics hasábjain közzétett tanulmány első szerzője szerint ma is villámhárítót szerelünk az épületekre, ám azt nem tudni, hogy pontosan hány darabra van szükség.

Méterekről vette videóra a nő, hogy több villám csap le a férje autójára - videó

A videóban jól látni a plazmacsatornát, ami a villámlás eredményeként jött létre.

A kutató szerint eddig egyik tanulmány sem tudta elmagyarázni, hogy miként alakulnak ki a cikk-cakkok a villámban, miért marad sötét a felhőket ezekkel összekötő oszlop, és miként tud egy villám kilométereket megtenni.

A kutatócsoport a vizsgálatok során azt találta, hogy a választ az úgynevezett szinglet-delta metastabil oxigénmolekulák rejtik. Ezek akkor jönnek létre, amikor az elektronok elég nagy energiával ütköznek az oxigénmolekulákba. Ez hozza létre a villámlást is.

Villámlott az Északi-sarkkör közelében, és ez sokkal nagyobb baj, mint gondolnánk

Újabb bizonyítékot szolgáltattak a tudósok arra, hogy valami nagyon nincs rendben a bolygóval.

Az ütközéskor levált elektronok egy olyan, először világító és erősen vezető alakzatot hoznak létre, amelyek újraosztják az elektromos mezőt. Így alakul ki a cikk-cakk. Az ezt a felhővel összekötő oszlop sötét marad, amikor az elektronok semleges oxigénmolekulákhoz kapcsolódnak. Ezeket aztán a már fent említett szinglet-delta oxigénmolekulák azonnal leválasztják.

A kutatók szerint az eredményeknek nagy hasznát veszik majd, hiszen a klímaváltozás miatt egyre többször és egyre több villámlásra lehet majd számítani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.