A brit orvosoknak több olyan beteget is sikerült kigyógyítaniuk a koronavírus-fertőzésből, akik a hagyományos kezelésekre elsőre nem reagáltak.
Mintegy 411 nap után gyógyult ki a koronavírus-fertőzésből egy férfi az Egyesült Királyságban. Az esetről nemrég számolt be a Clinical Infectious Diseases című tudományos lap, ám kiderült, nem ő volt az egyetlen, akinél a személyre szabott terápia segítette a gyógyulást.
A szakemberek arról írnak, hogy hasonló volt a helyzet egy 45 éves HIV-fertőzött nő esetében is. A beteg nem reagált a casirivimab/imdevimab kezelésre, ezért az őt megfertőző koronavíruson is génszekvenálást hajtottak végre. Kiderült, a benne lévő vírus úgy mutálódott, hogy az előbb említett készítmények már nem hatottak. Az orvosok Paxlovid-kezeléssel próbálkoztak, amiről kiderült, hogy hatásos volt.
Egy másik esetben egy 60 éves, vérrákkal küzdő férfit kezeltek. Az illető 2022 áprilisában fertőződött meg, és bár többször is kórházba került, elsőre egyik kezelés sem volt sikeres. A negyedik alkalommal már lélegeztetőgépre kellett őt tenni, ezért a szakemberek egy olyan kúrához fordultak, amit addig nem próbáltak ki: Paxlovidot és Remdesivirt kapott. Hetekkel később jó állapotban engedték ki a kórházból, úgy, hogy már a légzéstámogatásra sem volt szüksége.
Luke Blagdon Snell, a férfit kezelő egyik orvos szerint mindez azt mutatja, hogy a kombinált vírusellenes készítményekkel hatékonyan lehet kezelni a fertőzést. A szakember kiemelte: az elért eredmény különösen fontos most, amikor a különböző koronavírus-variánsok képesek kikerülni az immunvédelmet. Hozzátette: ezen a téren sügősen új kutatásokra lenne szükség, mert így további életeket lehet megmenteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.