A Cet csillagképben található az a két galaxis, ami már majdnem teljesen összeolvadt. A magjuk 25 ezer fényévre van csak egymástól, ha egyesülnek, egy jóval nagyobb szupermasszív fekete lyuk jöhet létre helyettük.
A Hubble még 2021-ben fotózott le két, a Földtől nagyjából 275 millió fényévre lévő galaxist. A közös néven, IC 1623 kóddal jelölt páros azért különleges, mert épp összeolvad egymással. Most a James Webb űrteleszkóp is megnézte magának a kettőst, és olyasmit látott, amire a Hubble nem volt képes.
Az IFLScience beszámolója szerint a galaxisok összeolvadása közben rendkívüli ütemű csillagképződés figyelhető meg – nagyjából 20-szor gyorsabb ez az ütem, mint ami a Tejútrendszerre jellemző.
A Cet csillagképben látható két galaxis az összeolvadás végső fázisánál jár. A két galaxismag nagyjából 25 ezer fényévre lehet egymástól, ha pedig befejeződik az egyesülés, erős gázkiáramlás figyelhető majd meg.
A Hubble ugyan képes volt látni a két galaxist, ám azokat vastag porfelhő veszi körbe, így a csillagképződést nem lehetett látni. A James Webb azonban a porfelhőn is átlát, így születhetett meg a fenti kép is.
A tudósok szerint összesen 40 csillagkeletkezési régió látható a galaxisoknál. Ezek közül egy kivételével mindegyik a két galaxis már közös régiójában található.
A csillagászok arra számítanak, hogy a galaxisok középpontjában lévő szupermasszív fekete lyukak is összeolvadnak, és egy még nagyobb fekete lyukat hoznak majd létre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.