A csillagászoknak két elméletük is van arra, hogy miért lett olyan a TOI-3757b jelű gázóriás, mint amilyen.
Különös exobolygóra – a Naprendszeren kívül található bolygóra – bukkantak nemrég a csillagászok. A TOI-3757b a Szekeres csillagképben, a Földtől nagyjából 580 fényévnyire található. Egy gázóriásról van szó, ami 10 százalékkal nagyobb, mint a Jupiter. Ez önmagában még nem lenne meglepő, egy másik paramétere azonban már igen. A mérések szerint a tömege csupán negyedakkora, mint a Jupiteré, így
ez az eddigi legkisebb sűrűségű gázóriás, amit valaha láttak egy vörös törpe körül.
A mérések alapján a TOI-3757b tömege csupán 0,27 gramm köbcentiméterenként. A kutatók emiatt egy pillecukorhoz hasonlították az égitestet. Az erről szóló tanulmányt a The Astronomical Journal jelentette meg.
Ahogy az IFLScience megjegyzi: a gázóriások alapvetően nem ritkák egy olyan csillag körül, mint a mi Napunk, ám vörös törpék körül ritkán találni ilyet. Eddig csupán 10 bolygót találtak ebben a felállásban, ami az ismert bolygók 0,2 százalékát teszi ki.
Az, hogy a TOI-3757b ilyen, valószínűleg annak köszönhető, hogy a szülőcsillagának, a TOI-3757-nek van a legalacsonyabb fémtartalma a bolygókkal rendelkező vörös törpék közül. (Ezalatt a csillagászati definíció szerint a héliumnál nehezebb elemek értendők.) Valószínűleg ezért hiányoztak a nehezebb elemek a bolygó keletkezésekor.
Egy másik magyarázat szerint ugyanakkor azért lehet ilyen a planéta, mert a pályája szokatlanul megnyúlt egy gázóriáséhoz képest. Az, hogy a bolygó 3,5 naponta felmelegszik – ahogy közelebb ér a csillagához – a bolygó felfúvódását jelenti.
A kutatók a jövőben szeretnék közelebbről is megvizsgálni az összetételét, így minden bizonnyal a James Webb űrteleszkóp is pásztázni fogja majd azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.