Az amerikai kutatók szerint a kaliforniai háztartásokban használt gáztűzhelyekből annyi benzol kerül a légkörbe, amennyivel egy passzív dohányos találkozik.
A gáztűzhely még akkor is mérgező anyagokat juttathat a konyha légterébe, amikor azt nem is használják – állapította meg egy új, az Environmental Science & Technology folyóiratban közzétett tanulmány. A kutatók Kaliforniában vettek mintát a gáztűzhelyektől, és azt találták, hogy szinte mindegyikből ártalmas mennyiségű benzolt szivárog a környezetbe. A benzolról pedig régóta ismert, hogy rákkeltő hatású.
A szakembere megállapították, volt olyan tűzhely, ami a Kaliforniában meghatározott egészségügyi határérték mintegy hétszeresét juttatta ki a légtérbe
– összegez a Gizmodo.
A PSE Healthy Energy nevű nonprofit kutatóintézet Kalifornia 16 megyéjének mintegy 159, lakossági felhasználású tűzhelyéből vett mintát. Ezeket az állam három nagy gázszolgáltatója látja el gázzal. A kutatók megállapították, hogy a minták 99 százaléka tartalmazott benzolt.
Lassan bomló, veszélyes anyagok vannak az esővízben
Egy új kutatás szerint az esővízben lévő „örök vegyszerek" mennyisége jóval meghaladja a biztonságos szintet a világ legtöbb helyén.
A mérgező anyag mennyisége megyénként eltérő volt. Los Angelesben volt a legmagasabb: Észak-San Fernando és Santa Clarita Valley otthonaiban a benzolszint 30-szor magasabb volt, mint a kaliforniai átlag.
Eric Lebel, az intézet vezető tudósa szerint bár ez a szivárgás túl alacsony ahhoz, hogy érezni lehessen, kockázatos lehet az egészségre.
Összességében annyira, mintha passzív dohányosok lennénk.
Az összesítésük szerint a kaliforniai tűzhelyekből évente annyi benzol szivároghat ki, mint 60 ezer autóból. Ugyanakkor ezek a kibocsátások nem szerepelnek egyetlen hivatalos feljegyzésben sem.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.