A szándékos robbanás miatt megrongálódott gázvezetékből akár 80 ezer tonna metán is szivároghatott eddig a tengerbe.
Az Északi Áramlat 2 szivárgása a jelek szerint megszűnt - közölte a dán energiaügynökség. Ám eddig több tonna metán szivárgott a Balti-tengerbe, miután a víz alatti vezeték robbanásban megsérült.
Az energiaügynökséget az Északi Áramlat 2 vezetéket üzemeltető társaság arról tájékoztatta, hogy a jelek szerint stabilizálódott a nyomás az Oroszországból Németországba vezető vezetékben. Vagyis “ez azt jelzi, hogy a gázszivárgás ebben a vezetékben megszűnt."
Videón az óriási gázfelhő, ami Svédország és Norvégia fölött kezdett keringeni
Akár 80 ezer tonna metán szabadulhatott ki a szivárgások következtében az Északi Áramlat vezetékeinél történt robbanások után.
Ulrich Lissek, az üzemeltető szóvivője szerint a fejlemény azt jelenti, hogy "vagy a vezeték teljesen kiürült, vagy a vezetékben lévő gáz és a rajta kívül lévő víz nyomása egyensúlyba került".
Az Északi Áramlat Balti-tenger alatt futó vezetékeinek szivárgása sok szakértő gyanakvását keltette fel. Kezdetben műszaki hibára esetleg földrengésre tippeltek, de ezeket hamar kizárták és egyre nyíltabban szándékos robbantásról beszéltek.
5 ok, amiért Moszkvának érdekében állhatott az Északi Áramlat elleni támadás
Szinte biztos, hogy szabotázsakció áll az Északi Áramlat vezetékeiben történő robbanás mögött. Sokan Oroszországot vagy az Egyesült Államokat sejtik a háttérben. Washingtontól ez egy rendkívül kockázatos lépés lenne, amivel tönkrevághatnák a szövetségi kapcsolataikat. Moszkva viszont elég sokat profitálhat belőle, még ha drága mulatság is a saját vezetékeikben kárt okozni.
A hvg.hu is írt róla, hogy a CIA előre jelezte a német kormánynak, hogy az oroszok arra készülnek, hogy felrobbantják valamelyik gázvezetéket a Balti-tengeren. Moszkva tagadja, hogy ilyet tett volna, sőt azt állítja: a Nyugat áll a robbantás mögött.
Akárhogy is, de a vezetékek megrongálódtak és jelentős mennyiségű metán került a vízbe, a környezetbe. Tudósok arra figyelmeztettek, hogy
a szivárgás teljes hatása kétmillió autó éves széndioxid-kibocsátásával lehet egyenértékű.”
Képeken és videón az Északi Áramlat vezetékeiből feltörő gázszivárgás
A rejtélyes jelenségről a dán haderő tett közzé felvételeket.