Tech hvg.hu 2022. szeptember. 21. 07:02

Hogy miért jönnek egyre nagyobb rezsiszámlák? 10-ből 9 ember a klímaváltozást okolja

Vitathatatlan összefüggést lát a megkérdezett fogyasztók közel 90 százaléka a klímaváltozás és az emelkedő energiaárak között – derül ki a Schneider Electric felméréséből. Sokan tartják fontosnak, hogy olcsón és zölden fenntartható otthonban éljenek, azonban a megkérdezettek kevesebb mint harmada látja úgy, hogy ilyen ingatlan kialakítására reális esélye is van.

Vonzó a fenntartható életmód a fogyasztók számára és kiemelt prioritásként kezelik az otthoni energiahatékonyságot – többek között ezek a legfontosabb megállapításai a Schneider Electric által készített felmérésnek. Az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat kutatása során a megkérdezettek 86 százaléka gondolta úgy, hogy az éghajlatváltozás az energiaszámlák emelkedéséhez vezet, és az egyéneknek nagyobb szerepet kellene vállalniuk a klímaváltozás megállításában.

A felmérés alapján a válaszadók 72 százaléka kiemelten fontosnak tartja, hogy csökkentse személyes szén-dioxid-kibocsátását, a megkérdezettek több mint fele, 55 százaléka pedig kifejezetten prioritásnak tekinti, hogy nettó zéró kibocsátású legyen az otthona. (Azaz nem bocsát ki annál több üvegházhatású gázt, mint amennyit el is tud nyeli.) Azonban mindössze 31 százalékuk látja úgy, hogy reális esélye van arra, hogy ezeket el is érje – olvasható a Schneider Electric közlésében.

55 százalék azok aránya, akik szerint a magánszemélyeknek fontos szerepük van a klímaváltozás elleni küzdelemben.

A felmérésben a válaszadók 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az intelligens otthoni technológiák segítenek fenntarthatóbbá tenni az otthonát, 54 százalékuk pedig azt várja, hogy új otthonát vagy lakását intelligens eszközökkel szereljék fel. Ez az eredmény 13 százalékos növekedést jelent a korábbi, 2020-as kutatáshoz képest.

Csökkentené a rezsit, de a magyar áramszolgáltatók nem engedik használni az erkélynapelemet

Más európai országokban csak egy bejelentés a termék használatának feltétele. Nálunk ennél is nagyobb szigor van.

A felmérésből kiderült az is, hogy a megkérdezettek átlagosan közel 2000 eurót hajlandóak költeni a következő 12 hónapban otthonuk energiahatékonyságának javítására. Azok körében, akik viszont már rendelkeznek okosotthon berendezésekkel és megtapasztalták, hogy milyen előnyökkel járnak, jóval nagyobb a költési hajlandóság, ők akár 2600 eurónál többet is fordítanának erre a célra a következő egy évben.

„Az energiaárak emelkedésével és a minden eddiginél magasabb megélhetési költségekkel, valamint az egyre több eszközzel és elektromos járművel az utakon, az otthoni energiagazdálkodás ma az egyik legnagyobb figyelmet igénylő terület a fogyasztók, az ingatlanfejlesztők, a vállalkozások és a kormányok számára világszerte” – mondta el a jelentés elkészítését szakértőként segítő Jaap Ham, az Eindhoveni Műszaki Egyetem Ipari Mérnöki és Innovációs Tudományok tanszékének docense. A szakember szerint a felmérés eredménye megmutatja, hogy

sokan szeretnének változtatni, de pesszimisták azzal kapcsolatban, hogy milyen változást érhetnek el.

Jaap Ham úgy látja, a változás legnagyobb akadálya jelenleg a gondolkodásmódunk. „Olyan pszichológiai akadályokat hoztunk létre, amelyek azt eredményezik, hogy kibújunk a cselekvés felelőssége alól. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy az energiafogyasztást csökkentő intelligens digitális megoldások alkalmazásával, a fosszilis tüzelőanyagok tiszta villamos energiával történő helyettesítésével egyénenként is hozzájárulhatunk az egészségesebb bolygóért folytatott globális harcunk sikeréhez. Ráadásul úgy tehetünk jót a környezetünkért, hogy közben a kényelmünket sem kockáztatjuk."

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.