A dél-koreai kutatóknak sikerült megoldaniuk, hogy a fúziós erőműben lévő plazma ne szennyeződjön be, és stabilabb legyen, mint korábban.
Korábban több rekordot is megdöntött már a KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research), vagy másik nevén a dél-koreai mesterséges nap. Ez egy fúziós erőmű, amihez nagy reményeket fűznek a kutatók, és most ismét sikerült egy nagy lépést tenni afelé, hogy létrejöhessen a kereskedelmi célú fúziós erőmű.
Az IFLScience beszámolója szerint a legutóbbi kísérlet során a KSTAR kisebb instabilitás és kisebb mértékű szennyeződés mellett volt képes fenntartani a forró plazmát. Ez azért fontos, mert ez a két probléma (az instabilitás és a szennyeződés) az, amit meg kell oldani a fenti cél elérése érdekében.
A KSTAR-ral dolgozó kutatók 2020 végén már elérték, 100 millió Celsius-fokos ionhőmérsékleten tartsák a benne áramló plazmát, majd 2021 végén ezt 30 másodpercre sikerült kitolni.
Fél percig 100 millió Celsius-fokon működött a mesterséges nap, ezzel új fúziós rekord született
Az új világok nemcsak új lehetőségekkel, hanem korábban ismeretlen kockázatokkal is járnak. Ha igazuk lesz a techóriásoknak, és néhány éven belül tömegek számára nyílnak meg a metaverzum kapui, az új kibervédelmi kihívások elé állítja a cégeket.
Az, hogy mennyi ideig sikerül ezt az állapotot fenntartani, nagyban függ attól is, hogy mennyire szennyeződik be a plazma. A Nature-ben publikált tanulmány szerint sikerült kiküszöbölni ezt a két dolgot, ami megnyitja az utat a hosszabb életű, vagy jobb minőségű plazma létrehozása előtt.
A magfúzió a Nap belsejében történő folyamat szimulálásával jön létre. Ahhoz azonban, hogy ebből sikerüljön energiát kinyerni, jóval magasabb hőmérsékletre van szükség, mint ami a Napban van, ugyanis ott az erős gravitáció miatt alacsonyabb hőmérsékleten is végbemegy a folyamat.
A folyamat során a hidrogénatomok héliummá olvadnak össze, a felszabaduló neutronok pedig hőenergiát termelnek. Ezt lehet villamos energiává átalakítani anélkül, hogy szén-dioxiddal szennyeznénk a környezetet.
A kutatók módszerével most az eddigieknél 20 millió Celsius-fokkal magasabb hőmérsékletet lehet létrehozni, amivel az eddiginél több energiát lehetne termelni. A fejlesztést a Franciaországban épülő ITER-ben, a kísérleti fúziós erőműben lehet majd alkalmazni. Ha sikerül a módszert hasznosítani, az energiaforradalomhoz vezethet, hiszen úgy áll majd rendelkezésre korlátlan mennyiségű energia, hogy azzal bármilyen módon szennyeznénk a környezetet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.