Tech hvg.hu 2022. augusztus. 22. 09:03

Készült egy érme méretű mágnes, ami a Föld mágneses mezejénél egymilliószor erősebbet tud generálni

Kínai kutatók megpróbálták lekörözni az amerikai kollégákat. Bár nem sikerült, az elért eredmény így is hangsúlyos: készült egy nagyon erős mágnes.

Kínai kutatók jelentős technológiai áttörést elérve egy olyan erős mágnest készítettek, ami nem sokkal marad el az amerikaiak által épített, hasonló csúcstechnikától – derül ki a South China Morning Post (SCMP) beszámolójából. A kínai fejlesztés érdekessége, hogy nem nagyobb egy érménél.

A Kínai Tudományos Akadémia (CAS) szerint ez a parányi eszköz (és a mögöttes technika) 45,22 tesla stabil mágneses mezőt képes létrehozni, ami több mint egymilliószor erősebb, mint a Föld mágneses mezeje.

Bár az eredmények igen beszédesek, a csupán 33 milliméter átmérőjű fejlesztés egyelőre nem tudta felülmúlni az amerikai Nemzeti Nagy Mágneses Tér Laboratórium rekordtartó munkáját. Az itteni csapatnak ugyanis egy olyan hibrid mágnest sikerült előállítania, ami 45,5 tesla energiát generált.

Létrejött a világ legerősebb mágnese, aztán mindent vitt a robbanás

Az 1000 tesla feletti mágneses mezőkkel érdekes lehetőségek nyílnak meg - mondta a témában végzett kutatás vezetője.

A kínai kutatók szerint fontos hangsúlyozni azt is, hogy míg Amerikában nem tudományos kísérletekre használt mágnessel dolgoznak, ők igen; az ilyen munkák ráadásul csupán 10 éve kezdtek igazán komollyá válni, ami, tették hozzá, nem túl hosszú idő – legalábbis ahhoz képest, milyen eredményt tudtak elérni.

Napjainkban szerte a világban zajlanak kísérletek erős mágnesekkel. E munkák célja alapvetően ugyanaz: a kutatók a bennük rejlő energiát szeretnék más területen, például a számítástechnikában kamatoztatni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.