A tudósok most először találtak közvetlen bizonyítékot arra, hogyan alakultak ki a kontinensek.
Az ausztrál Curtin Egyetem kutatói úgy vélik, a 4,5 milliárd éves Föld életének elején, az első egymilliárd évben hatalmas meteoritok találták el a bolygónkat, amelyek helyén kialakult a ma ismert kontinensek őse. Tim Johnson, a Nature-ben megjelent tanulmány vezető szerzője szerint ez az elmélet már létezik egy ideje a tudományban, ám eddig nem volt olyan közvetlen bizonyíték, ami alátámasztotta volna ezt.
A szakember és csapata a nyugat-ausztráliai Pilbara Craton – a Föld legjobban megőrzött ősi kéregmaradványa – kőzeteiben lévő cirkon ásvány apró kristályait vizsgálta meg. Mint mondja, ezek bizonyítékot szolgáltattak az ősi meteoritok becsapódására – számolt be róla az Interesting Engineering.
Az oxigénizotópok összetételének tanulmányozásával arra is választ kaptak, hogy a terület geológiája pontosan úgy alakult, ahogyan az egy becsapódásnál történni szokott – először megolvadtak a felszín közelében lévő kőzetek, majd egyre mélyebbre haladt ez a folyamat. A szakember szerint ez az első kézzelfogható bizonyíték arra, hogy a kontinensek kialakulásáért is ugyanolyan becsapódások tehetők felelőssé, mint ami a dinoszauruszok kihalását is okozta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.