Tech hvg.hu 2022. augusztus. 16. 09:03

Chrome-mal nézi a Netflixet? Lehet, hogy böngészőt kell váltania

Nem mindegy, milyen böngészőt használunk bizonyos Netflix-tartalmak nézéséhez: a Chrome vagy a Firefox például nem a legbölcsebb választás.

Azt hihetnénk, nem számít, hogy milyen böngészőt használunk, ha laptopon vagy asztali gépen nézünk Netflix-filmeket, -sorozatokat, azonban – hívja fel a figyelmet egy DRM-szakértő a Mediumon – bizonyos böngészők használatánál minőségromlásra lehet számítani.

A mögöttes ok, hogy az egyes böngészők másképp kezelik a DRM-t, azaz a digitális jogkezelést (egy tartalomeladást és -felhasználást ellenőrző rendszert). A Chrome és a Firefox ugyan támogatja a szoftveralapú DRM-et, a hardveralapút viszont már nem, és éppen ebből van a galiba. Ilyenkor ugyanis képernyőrögzítő alkalmazásokat lehet használni, ami a Netflix szerint potenciálisan káros a szolgáltatására nézve, mivel a felhasználók kihasználhatják e sérülékenységet tartalom rögzítésére és kalózplatformokon való megosztására. Emiatt a Netflix még akkor is 720p-s minőségre korlátozza a videófolyamokat a Chrome-on és a Firefoxon, ha a felhasználó 4K-támogatást is tartalmazó csomagért fizetett.

A Netflix alternatívát is ajánl: Windows-felhasználóknak a Microsoft Edge-et, míg a Mac-felhasználóknak a Safari használatát. A Chrome-mal és a Firefox-szal ellentétben ez a két böngésző támogatja a hardveralapú DRM-rendszereket, az Edge a PlayReadyt, a Safari pedig a FairPlay-t használja. Mivel a hardveralapú DRM nagyobb védelmet nyújt a rögzítés ellen, a Netflix lehetővé teszi előfizetői számára, hogy 4K felbontásban streameljenek tartalmat az említett két böngészővel.

Havi szinten +1200 forintba is kerülhet, ha megosztja másokkal a Netflix-jelszavát

A Netflix pótdíjazással igyekszik elvenni a felhasználók kedvét attól, hogy a fiókhoz tartozó jelszót olyannal is megosszák, aki nem egy háztartásban él velük.

Persze ahhoz, hogy Full HD és 4K tartalmat nézzen valaki, néhány egyéb követelménynek is teljesülnie kell – figyelmeztet a SlashGear, a Netflix súgójára hivatkozva. A PC-felhasználóknak Windows 10 vagy 11 operációs rendszerrel kell rendelkezniük a legfrissebb frissítésekkel, emellett telepített HEVC videobővítményre, Ultra HD-vel kompatibilis 60 Hz-es monitorra, valamint 15-25 Mbps vagy nagyobb internetkapcsolati sebességre van szükségük. Ha integrált GPU-t használnak, akkor Intel 7. generációs vagy újabb CPU vagy AMD Ryzen ajánlott. A diszkrét GPU-felhasználóknak 387.96-os vagy újabb illesztőprogram-verziójú NVIDIA GeForce GPU-ra (NVIDIA-n keresztül) vagy AMD Radeon RX 400 sorozatú vagy újabb verzióra lesz szükségük.

Mac felhasználók számítógépének Apple Silicon vagy T2 biztonsági chippel kell rendelkeznie, macOS Big Sur 11.0 vagy újabb rendszert kell futtatnia, valamint a legújabb Safari verzióra, egy 60 Hz-es 4K-képes monitorra és legalább 25 Mbps-os internetkapcsolati sebességre van szükségük. Mind PC, mind Mac esetén meg kell győződni arról, hogy Netflix-fiók streamelési minősége Automatikus vagy Magas értékre van állítva.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.