Tech hvg.hu 2022. augusztus. 07. 18:07

Az Osztrák-Magyar Monarchia tizenkét katonájának maradványait találták meg az olasz Alpokban

Egy olasz tiszt által hátrahagyott napló vezetett a bombatölcsérben lévő tömegsír nyomára.

Az osztrák-magyar haderő tizenkét katonájának maradványait tárta fel a trentinói örökségvédelmi hivatal egy tömegsírban az olaszországi Tonale-hágó fölött - írja a Repubblica.it.

A régészeti feltárás annak a Sergio Boemnek a jelzése alapján indult, aki bizonyos Ubaldo Ingravelle unokája, Ingravalle az első világháborúban az olasz Valcamonica zászlóalj tisztje volt. A tiszt egy naplót hagyott maga után, amelyben beszámol egy tömegsírról, amelyben több tucat első világháborús holttest fekszik. A katonák az osztrák-magyar haderő által indított úgynevezett lavina hadműveletben (másnéven Tonale offenzíva) haltak meg, a művelet 1918. június 13-án indult. Boem állhatatossága nyomán bizonyosodott be, hogy a hágó egyik bombatölcsérében tizenkét elesett katona maradványa fekszik.

A holttestek szabálytalan elrendezésben helyezkednek el, mellettük a felszerelésük darabjai, csizmák, csúszásgátlók, gázálarcok, egyéb eszközök találhatók. Három fémlemezből készült tárolót is találtak, ezekben az elhunytak dokumentumai vannak, ám a megyei hivatal szerint elég rossz állapotban vannak, így kicsi az esély rá, hogy kiderüljön belőlük az elhunytak kiléte.

A maradványokat fizikai antropológiai vizsgálatnak vetik majd alá, majd a hadisírgondozó Onorcaduti bizottság az osztrák hadosírgondozó hivatallal, a Fekete Kereszttel együttműködésben egy katonai temetőbe helyezik el őket. A helyszínen készült videót ide kattintva nézhetik meg.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.