Az Artemis-program első részében még hús-vér utasok nélkül teszi meg Hold körüli utazását az Orion. Az űrhajó azonban így sem lesz üres.
Már hosszabb ideje szerveződik a NASA Artemis-programja, aminek első szakasza egy Hold körüli utazás – de egyelőre igazi, hús-vér asztronauták nélkül. A misszió ennek ellenére rendkívül fontos, ugyanis végre űrbéli körülmények közé juthat az Orion űrhajó, és az az európai modul, amit az Európai Űrügynökség (ESA) fejleszt.
A teszt azért is lényeges, mert ennek sikerén múlik a program következő, a tervek szerint 2023-ban esedékes része. Az ESA ezért azt szeretné, hogy legyen valaki, aki „szemmel tartja” a folyamatokat. Erre a feladatra pedig nem akárkit választottak:
Shaunt, a bárányt, a híres bábfilmfigurát.
No, persze Shaun nem lesz képes információt adni a körülötte zajló folyamatokról, a lépés mégis nagyon izgalmas: ő lesz az Orion első utasa. Shaun ezért már minden, az űrutazást megelőző folyamaton átesett. Még a súlytalanság állapotát is kipróbálta egy erre a célra felkészített Airbus gépen, ahol az igazi űrhajósok végzik kiképzésüket – derül ki a Phys.org-on megjelent közleményből, illetve képekből. Shaun természetesen saját űrruhát is kapott.
Az Oriont és európai kiszolgálómodulját a Space Launch System (SLS) segítségével állítják majd pályára; az indítás az amerikai floridai Kennedy Űrközpontban lesz. Az űrhajó, ha pályára állt, később összesen majdnem félmillió kilométerre kerül majd a Földtől.
A start a jelenlegi terv szerint most augusztus végén lesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.