Tech hvg.hu 2022. július. 15. 19:03

Bevetik a genetikai ollót a magas koleszterinszint ellen, drasztikusan csökkenhet a szív- és érrendszeri megbetegedések száma

Egy új-zélandi beteg lehet a világ első embere, akinek génszerkesztéssel csökkentenék a koleszterinszintjét.

A modern társadalomban komoly problémát okoznak a szív- és érrendszeri megbetegedések, ami elsősorban az egészségtelen táplálkozásnak és a mozgásszegény életmódnak köszönhető. A megállapításból egyértelműen látszik, mit lehetne tenni az egészségünk megőrzése, és a magas koleszterinszint kivédése érdekében, a tudósok azonban egy másik, radikálisabb módszert is bevetnének.

Az MIT Technology Review beszámolója szerint az amerikai biotechnológiai cég, a Verve Therapeutics által vezetett kísérletben a szakemberek a génszerkesztéshez nyúlnának, hogy csökkentsék a betegek koleszterinszintjét. A kezelés várhatóan csökkenti az LDL (alacsony sűrűségű lipoprotein) szintjét a beteg vérében. Az LDL részecskék azok, amelyek a szervezetben a zsírt szállítják.

Bevetették a genetikai ollót a tudósok, visszafordították az alkoholfogyasztás egyik káros hatását

A fiatalkori alkoholfogyasztás súlyos problémákat okozhat az agyban, a kutatók szerint azonban ez a károsodás visszafordítható.

A lap arról ír, az első ilyen beavatkozást egy új-zélandi önkéntesen fogják elvégezni. A CRISPR nevű genetikai olló egy módosított változata a májban lévő egyik sejt működésére lesz hatással. A PCSK9 nevű gént – amely segít szabályozni az LDL-szintet a vérben – kapcsolnák ki ezzel a módszerrel.

A vállalat abban bízik, hogy ha az eljárás sikeres, az a magas koleszterin miatti szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedő emberek millió számára jelentene megoldást. Sekar Kathiresan génkutató, a cég vezetője szerint ha a kezelés hatékony és biztonságos,

akkor vele megelőzhető lehet akár a szívroham is.

A kutatók összesen 40 önkéntesen hajtanák majd végre ugyanezt a kísérleti kezelést. Ők mindannyian egy örökletes betegséggel, az úgynevezett familiáris hiperkoleszterinaemiával (FH) küzdenek. Az FH-s betegeknek az átlagnál kétszer magasabb a koleszterinszintjük, a probléma pedig már gyerekkorban is jelentkezik.

A genetikai olló mentheti meg a Földet, csak nem úgy, ahogy eddig hallott róla

A Homo sapiens genomját eddig a véletlenszerű mutáció és a természetes szelekció kettős ereje alakította. Most először azonban a kezünkben a lehetőség, hogy nem pusztán az összes ember, hanem a jövő nemzedékek DNS-ét is megváltoztathassuk. Ebben a helyzetben megkerülhetetlen a kérdés: mit fogunk kezdeni ezzel a félelmetes hatalommal?

A kezelés hasonló az mRNS-technológián alapuló koronavírus elleni védőoltás működési mechanizmusához. A kezelés genetikai utasításokat foglal magában, amit a nanorészecskék szállítanak a sejtekhez. A folyamat egy olyan fehérjét állíthat elő, ami módosítja az adott gént.

A vállalat korábban majmokon tesztelte az eljárást, és azt találta, hogy 60 százalékkal csökkent az LDL-szint az állatok vérében legalább egy éven át. A kutatók úgy vélik, a hatás ezért hosszú távú lesz majd. Persze az átlagemberek számára a legbiztosabb módszer a szív- és érrendszeri megbetegedések és a magas koleszterinszint elkerülésére továbbra is az, ha egészségesen táplálkoznak, sokat mozognak és nem dohányoznak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.