Már attól szívjuk a fogunkat, ha egy notebookért több százezer forintot kérnek. Pedig hol van ez az ár ahhoz képest, amit a világ legdrágább hordozható számítógépeiért kérnek.
Amikor a drága laptop kifejezést halljuk, elsősorban az energiaigényes gamer, azaz játékokra használható eszközökre gondolunk, lépést tudnak tartani a legtöbb csúcskategóriás asztali számítógéppel. Azonban még ezek legdrágábbikának ára is eltörpül a SlashGear által összegyűjtött toplistán szereplő eszközök ára mellett. Íme a világ valaha volt öt legdrágább laptopja, fordított sorrendben. Van, amelyik többe kerül, mint egy autó, van, amelyik többe, mint egy ház, és van, amelyik mellett olcsónak tűnik egy jacht.
A lista ötödik helyére a Tulip E-Go Platinum Diamond notebook került, amelynek már a neve is a gazdagságot sugallja, hát még 350 ezer dolláros (120 millió forintos) ára. Ezért bizony már egy házat is lehetne kapni. 470 gyémánt egészíti ki 12,1”-es képernyőt, egy AMD Turion processzort, Bluetooth-ot, Wi-Fi-t és egy DVD-/CD-írót. Az E-Go Platinum Diamond Notebook cserélhető borítók sorozatával érkezett, így ha valakinek úgy tetszett, akár a ruhájához igazíthatta notebookjának megjelenését.
Csodálkoznánk, ha egy MacBook kimaradna a sorból. Nos, Stuart Hughes MacBook Air Supreme-je tömör platinatokban látta meg a napvilágot, így nem véletlen, hogy 6 kilót nyom, ami kissé gátolja a hordozhatóságát. Hughes ugyan nem sorolt fel egyetlen specifikációt sem a weboldalán, de az árat (500 ezer dollár – nagyjából 170 millió forint) tekintve azt kell feltételezni, hogy az eszköz valószínűleg az Air termékcsalád legfelső szegmenséből való. Ráadásul aki megvesz egy ilyen készüléket, az nyugodt lehet, ugyanis a MacBookok nem szoktak túlságosan leértékelődni.
S máris ott vagyunk a bronzérmesnél. Elöljáróban a SlashGear megjegyzi, hogy a listán szereplő laptopok közül sok csak normál eszköz, amelyet nemesfémekkel és/vagy gyémántokkal dobnak fel. Rohan Sinclair Luvaglio viszont úgy döntött, hogy „valami szokatlant fejleszt a részletekre való odafigyeléssel". Amit kifejlesztett, az papíron egy nagyon élvonalbeli laptop volt 2013-ban. A „teljesen fejleszthető” eszköz SSD-vel, Blu-Ray lejátszóval és 17”-es szélesvásznú LED-képernyővel, integrált tisztítóeszközzel volt felszerelve. Bármilyen ritka fémet vagy luxusbőrt tartalmazhatott, amit a vevő megjelölt, míg egy „ritka színű” gyémánt bekapcsológombként és ujjlenyomat-olvasóként funkcionál(na). Sajnos sok extrém csúcskategóriás laptophoz hasonlóan az egészet rejtélyek övezik, mint ahogyan az eladási számokról sincsenek adatok.
A valaha eladott második legdrágább laptop (1,345 millió dollárért kelt el) jelenleg már 13 éves. A Guo O Dong internetes művész által készített műalkotás egy közönséges Samsung laptop, amelyet telepakoltak a világ akkori hat legveszélyesebb rosszindulatú programjával (WannaCry, BlackEnergy, ILOVEYOU, MyDoom, SoBig és DarkTequila). Tökéletesen biztonságos volt mindaddig, amíg nem csatlakozott wifi-hálózathoz, vagy nem csatlakoztattak hozzá USB-t. Guo O Dong művész a The Verge-nek annak idején azt mondta, hogy a laptop mögött az volt a szándék, hogy fizikaivá tegye a digitális világ által jelentett elvont fenyegetéseket.
Az aranyérmes az MJ Swarovski and Diamond Studded notebookja. Az ukrán dizájnház fekete-fehér gyémántokkal tűzdelt, arannyal díszített notebookja 2010-ben elnyerte a világ legdrágább laptopja címet, és azóta is tartja magát: három és fél millió dollárt, azaz nagyjából 1,2 milliárd forintot kérnek érte.
Az eszköz dizájnos borítóval és tömör arany egérrel érkezik. A specifikációk elég rejtélyesek, azonban a SlashGear kiderítette, hogy plusz díjazásért a vásárló igényeihez igazítják a belbecst.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.