A jövőben egy új robotkar segíti majd a Nemzetközi Űrállomáson lévők életét, a segítségével ugyanis könnyebb és biztonságosabb lesz az űrséta.
A napokban két orosz űrhajós 6 óra 37 perces űrsétát tett a Nemzetközi Űrállomás körül, hogy egy új robotkart telepítsenek az űreszközre.
A NASA beszámolója szerint az orosz űrügynökség, a Roszkoszmosz két szakembere, Oleg Artemjev és Denis Matveev hétfőn tette meg az űrsétát. A páros egy vezérlőpultot telepített az európai robotkarra, ami az ISS orosz moduljánál teljesít majd szolgálatot.
Nyugdíjazza a Nemzetközi Űrállomást a NASA, a Csendes-óceánba fog becsapódni
A NASA 2031 elején lépteti majd be a Föld légkörébe a 420 tonnás Nemzetközi Űrállomást, ami aztán a Nemo-pontnál zuhan majd le.
A kart egyébként az Airbus fejlesztette le Hollandiában az Európai Űrügynökség megbízásából. Az egység 11,2 méter hosszúságú, és még 2021 nyarán indult útnak a világűr felé. Technikailag úgy működik mint az emberi kar: képes „csuklóból”, „könyökből” és „vállból” is mozogni.
A kar segítségével az űrállomáson lévők képesek lesznek az állomára érkező hasznos terhet bejuttatni az ISS belsejébe anélkül, hogy ehhez bárkinek is űrsétát kellene tennie. Emellett pedig megkönnyíti az űrhajósok életét is, a segítségével ugyanis sokkal könnyebben és biztonságosabban lehet mozogni az űrállomás körül.
A közeljövőben ugyanakkor újabb űrsétára lesz még szükség, hogy a kar szerelését befejezzék, valamint elvégezzék rajta a finomhangolást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.