Megdöntötte a NASA rekordját két kínai űrhajós, több mint 9 órás űrsétát hajtottak végre
Eddig még senki nem töltött olyan sok időt űrhajón vagy űrállomáson kívül az űrben, mint két tajkonauta.
Eddig még senki nem töltött olyan sok időt űrhajón vagy űrállomáson kívül az űrben, mint két tajkonauta.
A NASA szerint kiállta a nyomáspróbát is az a szkafander, aminek meghibásodása miatt 2024 nyarán le kellett állítani egy űrsétát. A hosszútávú megoldás azonban még várat magára.
Sikeres volt a legelső űrséta, amely egy privát űrmisszió keretein belül ment végbe. Ketten is elhagyták a SpaceX Dragon űrhajóját, igaz, nem egyszerre, és nem is engedték el a korlátot.
Már javában tart a Polaris Dawn-küldetés, és rövidesen a legfontosabb része is elkezdődik: a legénységből ketten elhagyják az űrhajót egy űrséta erejéig.
Sikeres volt az indítás, kezdetét vette az ötnapos Polaris Dawn-misszió, melynek keretein belül olyan messzire jut négy ember az űrben, mint az Apollo-program 1972-es lezárása óta senki.
Négy ember öt napra elindul az űrbe, hogy egy űrhajóval Föld körüli pályára álljon, és megejtsen egy űrsétát. Egyikük sem képzett asztronauta. A Polaris Dawn-küldetés <strong>két halasztást követően leghamarabb augusztus 30-án indulhat. </strong>Veszély az indítás után is lesz bőven, de a kockázat megéri: a misszió számos kérdést válaszolhat meg, melyeket a jövőbeni űrutazások során lehet hasznosítani.
Az első kereskedelmi űrsétát is magában foglaló Polaris Dawn-misszió legalább 24 óra késéssel, magyar idő szerint szerda reggel indulhat el.
Több éves halasztás után július végén végre elindulhat a Polaris Dawn-küldetés, melynek keretein belül egy űrsétát is terveznek.
Szerencsére senki sem volt veszélyben, amikor hétfőn kiderült: baj van a NASA egyik űrhajósának szkafanderével. A sétát határozatlan időre elhalasztották.
A szkafandert érintő „kényelmetlenség” miatt nem történt meg egy csütörtökre időzített űrséta az ISS-en. Egyelőre nem tudni, ez az űrállomáshoz dokkolt Boeing Starliner visszaindulására hatással lesz-e.
Decemberben, majd még márciusban is vészjavításokat kellett végezni a kínai Mennyei Palota űrállomáson, miután megsérültek a napelemszárnyai – hozták nyilvánosságra minap.
A zsákszerű szerszámosláda olyan fényes, hogy távcsövön keresztül is megfigyelhető.