Több éves halasztás után július végén végre elindulhat a Polaris Dawn-küldetés, melynek keretein belül egy űrsétát is terveznek.
Július 31-én indulhat a Jared Isaacman amerikai milliárdos által finanszírozott kereskedelmi űrrepülési program részeként a Polaris Dawn űrmisszió – írja a Space.com a misszió hivatalos X-oldalán megjelent bejegyzés nyomán.
A Polaris Dawn egy Dragon-űrkapszulával indul majd el, egy Falcon 9-es rakéta segítségével – mindkettő az Elon Musk-féle SpaceX-től származik. Isaacman és Musk egyelőre nem szólalt meg az ügyben.
A tervek szerint a legénység a Polaris Dawn-küldetés legénysége hajtja majd végre az első olyan űrsétát is, melyre egy kereskedelmi űrrepülés keretein belül kerül sor, ráadásul a SpaceX szkafanderében. Mint a Space.com megjegyzi: a Polaris pályája 700 kilométerrel lesz a Földtől. Ilyen távolságra legénységgel folytatott misszió az Apollo-program óta nem ment. Viszonyításképp: a Nemzetközi Űrállomás (ISS) nagyjából 400 kilométeres magasságban kering.
A Polaris-program három küldetésből áll majd, és a Dawn lesz az első. Ebben részt fog venni Isaacman mellett Scott Poteet, az amerikai légierő nyugalmazott hadnagya is pilótaként, valamint két küldetésspecialista, Sarah Gillis és Anna Menon is. Ők ketten egyébként a SpaceX műveleti mérnökei.
Az eredeti tervek szerint 2022 végén indult volna a misszió, azonban a bonyolultsága miatt már több csúszás is volt. Ha minden jól megy, ezúttal nem lesz, és július 31-én tényleg elindulhat a küldetés.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.