A Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei megalkották a robotot, amivel távolról vezérelve is meg lehet műteni a stroke-os betegeket.
Az orvoslásban szerencsére jó ideje van már arra lehetőség, hogy az orvosok egy távvezérlésű robot segítésgével végezzenek el műtéteket. A stroke-ot kapott betegek érműtétjénél azonban más a helyzet, ezért a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökei az elmúlt években egy olyan robot kifejlesztésén dolgoztak, ami segíthet a sebészeknek ebben.
Ennek eredményét most közölték a Science Robotics-ban. A publikáció szerint egy olyan robotkart építettek, amit az orvos távolról irányíthat egy módosított kontroller segítségével. A robotkarhoz egy mágnest ersőítettek, ami segít, hogy az agyi érbe bejuttatott vezetéket a megfelelő irányba lehessen mozgatni. A megoldás segítségével úgy tudják eltávolítani az agyból a vérrögöt, hogy ahhoz nem kell a beteg mellett lenniük.
Mindez azért lehet áttörés, mert a storke esetében minél gyorsabban történik meg a beavatkozás, annál kisebb lesz az esélye a maradandó károsodásnak. Az idegsebészek azonban hosszú éveken át tanulják, miként tudják az erek megsértése nélkül végigvezetni a huzalt az erekben. Ők azonban a nagyobb kórházakban dolgoznak, így egy távolabbi beteg esélyei meglehetősen rosszak.
Az MIT eszközét azonban az orvosok távolról is tudják használni, így gyakorlatilag a kórházba szállítást követően azonnal meg lehet műteni az illetőt, anélkül, hogy az idegsebésznek vagy a betegnek utaznia kellene ehhez.
Orvostudományi áttörés: véredényeket és légutakat nyomtattak tudósok
Egy új háromdimenziós eljárással mesterséges szerveket nyomtattak amerikai biotechnológusok: puha véredényeket és a tüdő légútjait készítették el.
Külön jó hír, hogy az MIT mérnökei szerint egy óra leforgása alatt ki lehet képezni a sebészeket a robot használatára, így a technológia a jövőben sok ember számára jelentheti az életet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.