Az orosz propaganda és az összeesküvés-elméletek hívei meredek állításokat tettek arról, hogy az orosz hadsereg által hátrahagyott, Kijev melletti Bucsában felvett videók hamisak vagy megrendezettek lennének.
Ukrán közlések szerint vasárnap késő estig 330-340 holttestet találtak a Kijev melletti Bucsában. Egyes holttesteket tömegsírokban, másokat hátsó udvarokban temettek el, sok holttest az utcán hevert, a testükön kínzásra utaló nyomokkal. A holttesteket az orosz csapatok kivonulása után találták meg.
A holttestekről az ukránok több felvételt is közreadtak; az oroszok tagadják, hogy bármi közük is lenne a gyilkosságokhoz, kijelentették, az ukránok provokációból terjesztik a hamisított videókat „az orosz hadsereg lejáratásának szándékával”, „a kijevi rezsim által a nyugati média számára rendezett színjátékról” van szó.
Az orosz háborús propaganda álláspontját az internet összeesküvéselmélet-hívői is lelkesen támogatják, a videókban keresve nyomokat, hogy miért is kamu felvételekről van szó. A főbb állításokat a BBC online dezinformációval foglalkozó szakértője, Shayan Sardarizadeh gyűjtötte össze, majd vizsgálta meg egy tweetfolyamban – vette észre az Urbanlegends.
Mint arra felhívják a figyelmet, a konteók alapjául szolgáló felvételek minőségét szándékosan lerontották, hogy könnyebb legyen „hibákat” belelátni, illetve nehezebb legyen ellenőrizni azokat.
Az összeesküvés-hívők egyik legfőbb állítása, hogy az egyik utcán heverő áldozatnak megmozdulna a karja, ahogy a kocsi, amelyből a felvételt készítették, elhalad mellette. A jó minőségű, lassított felvételekből világosan kiderül, hogy egy esőcseppről vagy egy foltról lehet szó.
3) First is the claim a dead civilian's arm is moving, showing them to be alive.
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) April 3, 2022
Slow down the video, as @AuroraIntel has, and you can clearly see there's either a spot or a raindrop on the screen, looking as if the body's moving in low-res clips. pic.twitter.com/OgVov8oX9t
Egy másik állítás szerint a gépkocsi visszapillantó tükrében az látható, ahogy az egyik holttest felemelkedik, miután az autó elhalad mellette. Itt egy optikai illúzióról lehet szó, amit a felvétel minőségének rontása csak jobban kiemel; látható, hogy a visszapillantó torzítása nemcsak az utca szélén fekvő embert, hanem a környező épületeket is eltorzítja. Ez okozhat olyan érzést valós sebességben, mintha a holttest felemelkedne.
4) Then there's the claim about the body moving in the wing mirror.
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) April 3, 2022
A slowed down version shows the buildings in the background being distorted by the wing mirror. Add social media compression and the video gives the impression the body is moving.pic.twitter.com/IZ0xtVPYzG
Van, aki azt állítja, két, a videóban szereplő holttest megszemélyesítője is életben van. Ezt az állítást Sardarizadeh a szóban forgó holttestek egy nagyobb felbontású AP fotójával cáfolja meg.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:
Mérgezett pitét osztogattak az oroszoknak, a civil áldozatok száma 3500-hoz közelít - percről percre a háborúról
Az ukrán ügyészség szerint a Kijev körüli városokban mindeddig 410 holttest találtak. Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége a Facebookon kért segítséget a magyaroktól. Percről percre hírfolyamunk az orosz-ukrán háborúról.