Kályhából kipattanó szikra gyújthatott fel egy házat Bucsán
Az ott élő idős nő már nem tudott kimenekülni.
Az ott élő idős nő már nem tudott kimenekülni.
A férfi Putyint és a bucsai tömeggyilkosságot bírálta, ezért börtönbe zárták. A felesége nehezen, de Lengyelországba tudott menekülni.
Kihantolt tömegsír, golyónyomok, szénné égett fekete lakóházak mellett próbálnak felejteni Bucsában, Irpinyben és Borogyankában. Kijev környékén az oroszok nemcsak halottakat és traumát hagytak maguk után, egy év elteltével a táboruk és ellátmányuk is ott hever még az erdőben. Meglátogattuk az ukrán elővárosokat, ahol a helyiek a politikát a templom kertkapuján kívül hagyják, még akkor is, ha a magyar kormányról van szó.
Milyen az élet Kijevben és a környékén történt tömeggyilkosságok helyszínein 450 nappal a háború kitörése után? És eközben mi a helyzet a frontvonalon most - és mi lehet, amint elindul az ukrán ellentámadás? Miért kampányol nemzetközi útján Zelenszkij és meddig marad hatalma Jevgenyij Prigozsinnak? Közéleti podcastunkban összefoglaltuk, hogy fest Ukrajna békés és nem békés része jelen pillanatban.
Magyar Levente külügyi államtitkár, valamint a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet küldöttsége hétfőn a Kijev közelében fekvő, hatalmas háborús károkat elszenvedett Bucsa városába látogatott, amelynek közelében egy önkormányzati szolgáltató központ létesítését támogatja a magyar kormány.
„Az összes, hozzánk tartozó területet felszabadítjuk és ismét kitűzzük az ukrán zászlót minden városunkban és településünkön” – jelentette ki az elnök.
A Kijev melletti várost, ahol az egyik tömegmészárlás történt, egy évvel ezelőtt foglalták vissza az ukránok.
A helyiek véleménye nem egységes az oroszokkal kapcsolatban, vannak, akik gyűlölik őket, mások pedig csak azt szeretnék, ha soha többet nem jönnének Ukrajnába támadó szándékkal, illetve olyanok is előfordulnak, akik teljesen semlegesen éreznek az oroszokkal kapcsolatban, viszont minden kapcsolatot megszakítottak az oroszországi ismerőseikkel.
Az egy évvel ezelőtti tömegmészárlások helyszínére érkezett Karácsony Gergely főpolgármester szlovák, cseh és lengyel kollégájával.
Megszavaztatták a város lakóit, akarnak-e idén karácsonyfát. A többség igennel szavazott.
Az orosz megszállás idején több mint 400 embert öltek meg a Kijevhez közeli városban.
A ferencvárosi önkormányzat meghívására rövid időre Budapestre látogatott az ukrajnai Bucsa polgármestere. Bucsa nevét április elején ismerhette meg a szélesebb közvélemény, miután az orosz fegyveres erők elhagyták a Kijevhez közeli megszállt kisvárost, és fény derült azokra a borzalmakra, amiket az ott tartózkodásuk alatt elkövettek. Anatolij Fedoruk, Bucsa polgármestere is a városban volt a tömegmészárlások idején, a hvg.hu-nak adott interjúban pedig többek között a traumákról, a magyar kormány Ukrajnához való viszonyáról és a továbblépésről is beszélt.