Tech hvg.hu 2022. március. 22. 12:03

Valóságos gyémántgyár lehet a Merkúr

A Naprendszer legbelsőbb bolygója, a Merkúr tele lehet meglepetésekkel. A szakértők azt sem zárják ki, hogy a planéta felszínét gyémántok borítják.

A Merkúr a Naprendszer egyik legérdekesebb bolygója, ám a rendkívül szélsőséges körülmények miatt ember valószínűleg soha nem léphet a felszínére. Szondákat ugyanakkor már többször is eljuttattak a planétára, melynek felszín alatti részét a legfrissebb elméletek szerint gyémánt boríthatja.

A téma egy bolygótudományi konferencián jött elő, melynek tartalmáról az Interesting Engineering adott hírt. Eszerint a Merkúr valóságos gyémántgyárként működhet, aminek „üzemanyagát” a felszínébe csapódó aszteroidák és üstökösök biztosítják.

A Merkúrról régóta tudni, hogy a mélyebb rétegekben grafit található, de ha a planétába egy égitest csapódik, ez az ásványfajta könnyen a felszínre kerülhet. Ennek a folyamatnak amolyan végterméke a gyémánt is a kutatók szerint. Ez a gyémánt ugyanakkor nem olyan gyémánt, mint amilyet az ékszerkereskedőknél is látni.

Kevin Cannon, a Colorado School of Mines geológusa úgy véli, a Merkúron létrejövő gyémántok „zavarosak”, vagyis más anyagokkal keveredve jönnek létre. Ennélfogva nem is néznek ki úgy, ahogy a Földön megtalálható drágakövek. Ennek ellenére igen sok lehet belőlük: a kutatók úgy vélik, hogy a bolygó kérge alatt akár 16 kvadrillió tonna gyémánt is lapulhat.

Az Európai Űrügynökség (ESA) és a Japán Űrkutatási Hivatal (JAXA) 2025 decemberében kezdheti el vizsgálni a Merkúrt a BepiColombo nevű misszió keretében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.