Jól nézze meg az alábbi képet: hosszú évek kutatómunkája és rengeteg pénz eredménye.
A NASA közzétette azt az első olyan fotót, amit a már (majdnem) teljesen beállított James Webb űrteleszkóp készített egy távoli, tőlünk közel 2000 fényévre található csillagról.
Ahogy a szervezet erről szóló közleményében is írja, a fotó elkészítése azért szimbolikus, mert mindez azután vált lehetségessé, hogy a méregdrága és igen fejlett berendezés minden résztükrét (ezekből összesen 18 van) összehangolták a NIRCam nevű képalkotó eszközzel.
A fotó a világűrben valaha elkészített legnagyobb felbontású infravörös kép a NASA szerint, és egész pontosan a 2MASS J17554042+6551277 elnevezésű csillag látható rajta. A Webb természetesen nem csak ezt az objektumokat fogja figyelni: a nyár folyamán újabb tudományos eredmények várhatók majd.
A NASA közleménye idézi Ritva Keski-Kuhát, a NASA Goddard Űrközpontjának munkatársát, aki a James Webb optikai teleszkópelemeiért felel. Ő úgy fogalmazott: az eszköz teljesítménye felülmúlja a várakozásokat, és izgatottan várják, milyen más megfigyeléseket tudnak majd végezni.
A NASA szakértői a következő hetekben kisebb beállításokat is elvégeznek a távcsövön, amely egy nélkülözhetetlen folyamat. Ez kell ugyanis, hogy a tudományos műszerek teljesen készen álljanak a munkára. A csapat eközben az egymásra illeszkedő tükrök apró, pozicionálásbeli hibáit is korrigálják.
Nagyot nézünk majd, ha meglátjuk, amit hazaküld - mire számíthatunk a James Webb űrteleszkóptól?
Aligha a múltbanézés lenne az első, ami a legújabb, hipermodern űrtávcsőről bárkinek eszébe jutna, pedig valójában erről is szó van. A James Webb űrteleszkóp (JWST) minden eddiginél távolabbra fog látni, ami azt is jelenti, hogy minden eddiginél régebbi dolgokat fognak megismerni a tudósok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.