Tech hvg.hu 2022. március. 10. 14:03

Napenergiával jutna el a NASA a repülő „aranybányához”, már össze is rakta az űrszondát

A NASA a Psyche 16 jelű aszteroidához szeretne eljutni egy új űrszonda segítségével. Az utazás során 2,4 milliárd kilométert kell megtenni.

Már javában építi a NASA azt az űrszondát, ami a tervek szerint 2022-ben indulna útnak a Psyche 16 jelű aszteroidához. A szonda összeállítása igazi mérnöki kihívás: a tervek szerint a mintegy 2,4 milliárd kilométerre lévő objektumhoz a napenergia segítségével érne oda a készülék.

Az India Today beszámolója szerint a szerkezetre erősített napelemek az eddigi legnagyobb ilyen rendszert jelentik, amit a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) mérnökei összeraktak. Brian Bone, a küldetésben az összeszerelésért, tesztelésért és indításért felelős vezető szerint most először lehet látni összeszerelve az egységet, ami rendkívüli büszkeséggel tölti el a csapatot.

A Psyche 16 felé a tervek szerint augusztusban indul majd útnak az űrszonda. Az aszteroidát egy repülő „aranybányaként” tartják számon. Ennek oka, hogy a feltételezések szerint az űrszikla nemesfémekkel borított, így anyagát nem kőzet vagy jeges struktúrák adják, mint a többi ilyen objektumnál, hanem például vas, nikkel, arany, valamint platina.

A Mars és a Jupiter közötti aszteroidaövben keringő Psyche 16-ot protobolygónak is nevezik, mert úgy vélik, hogy az objektum valaha egy fejlődő bolygó lehetett. Ezt a folyamatot azonban megszakíthatta egy másik égitest, ami beleütközhetett a Psychébe.

A NASA szerint ahhoz, hogy a 3,5 éven át tartó utazást bírja az eszköz, ennyire nagy paneleket kellett építeni. Ennek köszönhetően ha az egység kinyílik, hosszábban akkora lesz majd, mint egy teniszpálya. A tervek szerint 2026-ra érkezik meg az aszteroidához, és két éven át fogja azt tanulmányozni úgy, hogy kering körülötte.

A legnagyobb kihívás, hogy miként tudnak a panelek energiát termelni ilyen messzire a Naptól. A szakemberek szerint a Föld közelében 21 kilowattnyi áram termelődik, amivel két-három amerikai háztartás ellenne, 2,4 milliárd kilométerre a Földtől viszont már csak 2 kilowatt termelődik meg – ez egy hajszárítóhoz is alig elég.

A panelek sugárzásállóak, és úgy fejlesztették ki, hogy kevés fény mellett is képes legyenek energiát termelni. A világűrbe érve külön-külön kerülnek majd a helyükre a napelemek, ezek installálása darabonként 7,5 percet vesz igénybe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.