Csak március 5-én mintegy ötmilliárd olyan kibertámadással kapcsolatos incidenst regisztrált az AtlasVPN, amely az oroszokat célozta. A hackerek Ukrajnát sem kímélik, de a különbség látványos.
Beszédes adatokat tett közzé egy minap kiadott jelentésében az AtlasVPN: mint írták, a világszerte most elkövetett kibertámadások 89 százalékát Oroszország vagy Ukrajna ellen hajtják végre a kiberbűnözői csoportok. A VPN-szolgáltatással foglalkozó cég szerint ez is azt mutatja, hogy a csata nem kizárólag szárazföldön és katonák közt zajlik. A kibertérben legalább olyan súlyos háború dúl.
A két országot célzó incidensek aránya ugyanakkor jelentős különbséget mutat: a hackerek által indított támadások 70 százaléka orosz infrastruktúra ellen irányul(t), a fennmaradó 19 százalékban pedig ukrán felületeknél próbáltak meg kárt okozni.
Az AtlasVPN szerint az eddig elkövetett támadások jellemzően szolgáltatásmegtagadással járó incidensek voltak. Ezt DDoS-nak (angolul Distributed Denial of Service-nek) nevezik, és az összes próbálkozás mintegy 90 százaléka ilyen típusú volt.
A cég beszámolójában kiemelte, hogy március 5-e lehetett a kibertérben zajló csata eddigi legsötétebb napja: akkor ugyanis mintegy 5 milliárd olyan incidenst regisztráltak, ami az orosz fél ellen irányult. Ennek során orosz állami tévécsatornák működését zavarták meg az elkövetők, illetve kormányzati (szenzitív) információkat szivárogtattak ki.
Szumi környékét bombázták az éjjel, Harris Varsóban tárgyal - percről percre az orosz-ukrán háborúról
Az oroszok csütörtökre virradó éjjel többek között azokat a településeket bombázták, ahonnan szerdán kimenekítették a lakosok egy részét. Az amerikai alelnök Lengyelországba érkezett. Kövesse velünk az orosz-ukrán háború eseményeit percről percre!
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.