Az angolul „Doomsday”-nek nevezett repülőgépet azért építették, hogy nukleáris háború esetén parancsnoki központként szolgáljon.
Rövid gyakorlaton vett részt a minap az Egyesült Államok egyik „Végítélet” nevű repülőgépe. Ez önmagában nem lenne olyan érdekes, ha nem tudnánk, hogy a kérdéses jármű az amerikai légierő eszköze, és azért építették, hogy ha nukleáris háború tör ki, akkor a levegőből működjön egy főparancsnokság.
A gépet Nebraska felett szúrták ki, nem sokkal azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök közölte: készültségbe helyezte a nukleáris elrettentő erőket. (Nyugati szakértők mindeközben azzal nyugtattak, hogy Putyin csak figyelemelterelésből hozta meg ezt a döntést.)
A „Végítélet” nevű repülőgép egy E–4B-ként emlegetett és átalakított Boeing 747-es; úgy tudni, hogy a minap tartott gyakorlat során mintegy 4,5 órás repülést teljesített Chicago felé és vissza, mielőtt ismét leszállt – írta meg a Live Science.
A 200 millió dolláros repülőgépet modern digitális eszközök helyett elavult analóg berendezésekkel szerelték fel, hogy a jármű akkor is működőképes maradjon, ha a nukleáris robbanásból származó elektromágneses impulzus érné. A szinte teljesen ablaktalan gép speciális árnyékolást is kapott, ami megvédi az utasokat és a személyzetet a nukleáris háború hőhatásaitól. A gép tetején található „dudor” több mint 65 parabolaantennát és antennát tartalmaz, amelyek lehetővé teszik, hogy az E-4B hajókkal, tengeralattjárókkal, repülőgépekkel kommunikáljon.
Az iNews szerint legalább egy E–4B folyamatosan készenlétben áll, a velük végzett gyakorlatok pedig rendszeresnek mondhatók.
Egymilliónál is többen menekültek el Ukrajnából, leminősítették Oroszországot - percről percre a háborúról
Éppen egy héttel ezelőtt, február 24-én rohanta le Ukrajnát Oroszország, azóta menekültek áradata hagyta el a katonai offenzíva alá vont országot. Percről percre tudósításunkban minden fontos hírt megtalál az orosz-ukrán háborúról.
Ha érdeklik a fejlemények, figyelje a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.