Tech hvg.hu 2022. február. 23. 15:03

Találtak egy lehetséges magyarázatot a tudósok, miért fertőznek kevésbé a koronavírusos gyerekek

A berlini Charité egyetemi kórház kutatói lézeres részecskemérővel számolták meg, mennyi aeroszol távozik a gyerekekből.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Négyszer kevesebb folyadékrészecske (aeroszol) távozik a gyerekek szervezetéből kilégzés, beszéd vagy éneklés közben, mint ami a felnőtteknél mérhető. Mindez magyarázatot adhat arra, az esetükben miért kisebb a koronavírus terjedésének kockázata – írja a The Guardian. A lap emlékeztet: bár a gyerekek torkában és orrában nagyjából ugyanannyi vírus van, mint a felnőttekben, a különböző tanulmányok szerint mégis fele olyan fogékonyak a fertőzésre, mint ők. Ha mégis megfertőződnek, akkor viszont kevesebb embert fertőznek le.

Magyar kutató: Sokkal több embert kell megvizsgálni a fertőzési lánc megszakításához

A COVID-19 betegség a tünetmentes fertőzők miatt észrevétlenül is terjed, a vírus órákig életképes a levegőben sokáig lebegő apró folyadékcseppeken, zárt térben sokkal jobban fertőz - az MTA akadémikusa összeszedte, mik a legfrissebb tudnivalók a SARS-CoV-2 vírusról.

Az egyik magyarázat erre az lehet, hogy a gyerekek tüdejének és légútjának mérete eltér a felnőttekétől, így a légzés és a beszéd során kevesebb aeroszol távozik belőlük. Mivel ezek hosszabb ideig képesek a levegőben maradni, különösen a zárt terekben, ez azt jelenti, hogy mások kisebb eséllyel kaphatják el a vírust, ha ugyanabban a térben tartózkodnak.

Hogy kiderüljön, ez valóban így van-e, a berlini Charité egyetemi kórház kutatója, Mario Fleischer csapatával együtt 16 egészséges, 8-10 év közötti gyermeket vizsgált meg. Esetükben lézeres részecskeszámlálóval mérték meg, hogy hány aeroszol méretű részecskét bocsátanak ki magukból, amikor nyugodtan lélegeznek, beszélnek, énekelnek és kiabálnak. A Journal of the Royal Society Interface című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kiabáláskor kerül a levegőbe a legtöbb ilyen, utána jön az éneklés, a beszéd, majd az egyszerű légzés. Utóbbi három esetében ugyanakkor négyszer kisebb volt a kilégzett aeroszol mennyisége, mint a szintén vizsgált 15 felnőttnél.

Videóra vették a tudósok, hogyan fertőz és szaporodik a koronavírus

Két virológus egy speciális kamera segítségével mutatta meg, miként képes észrevétlenül fertőzni a koronavírus.

A szakemberek szerint ez azt jelenti, hogy egy felnőtt kilégzés közben terjeszti annyira a vírust, mint egy gyerek beszéd közben, míg ilyen szempontból a gyerek éneklése egy felnőtt beszédével egyenértékű. Kiabálásnál viszont a két mennyiség nagyjából hasonló volt. A kutatók a tanulmányban arra is felhívták a figyelmet, hogy a kifújt aeroszol mennyisége egyénenként eltérő lehet, a fenti következtetés pedig nem jelenti azt, hogy az iskolai tanítás veszélytelen lenne. A levegőben lévő vírus mennyiségét emellett az is befolyásolhatja, hogy mekkora az adott helyiség, hány gyerek van benne és milyen gyakori a szellőztetés. Ezek miatt további kutatásokra lesz még szükség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.