A csillagászok a MeerKAT rádióteleszkóp segítségével gyűjtötték össze a világűrből érkező rádióhullámokat, amiből aztán sikerült leképezniük a Tejútrendszer képét.
Számos felvételt készítettek már a csillagászok a Tejútrendszerről, ám olyat, mint amit a napokban publikáltak, még soha nem láthattunk. Az összegyűjtött adatok alapján megalkotott képen mindent látni: a fekete lyuktól egészen a szupernóva-robbanás maradványáig.
A Popular Science beszámolója szerint a képet január 26-án adta közre a Dél-afrikai Rádiócsillagászati Obszervatórium (SARAO), amit a MeerKAT rádióteleszkóp segítségével készített. A szerkezet 64 antenna segítségével rögzíti a világűrből érkező rádióhullámokat, ami azt is jelenti, hogy a maga nemében az egyik legérzékenyebb ilyen berendezés.
A vízszintesen látható vörös foltok magát a Tejútrendszert mutatják, míg az élénksárga folt a galaxis közepén helyet foglaló fekete lyukat képezi le.
Fernando Camilo, a SARAO vezető tudósa szerint ez a fekete lyukba áramló anyagból származó rádiójelek magas koncenrációját jelöli. Mindez azért is lenyűgöző, mert sokáig a fekete lyukak létezésére sem volt bizonyíték, ma pedig már ilyen felvételek születhetnek róla. Sőt, a kutatók nemrég azt is felfedezték, hogy ezek az égitestek ahhoz is hozzájárulhatnak, hogy új csillagok szülessenek.
A fekete lyuk melletti vörös szálak olyan mágneses szálak, amilyennel sehol máshol nem talákozhatunk a galaxisban. Jelenleg több mint ezer ilyen szál létezéséről tudni. (A mágneses szálak által kibocsátott rádióhullámok tulajdonképpen spirálisan mozgó elektronokból származnak.)
Az alábbi képen felrobbant csillagok maradványai láthatók. A kép bal oldalán látható vörös folt egy pulzár, vagyis egy rendkívül gyorsan forgó neutroncsillag, amit 2002-ben fedeztek fel a tudósok.
Emellett sikerült egy olyan szupernóvát is lefotózni, amit korábban még nem figyeltek meg. Ez csupán néhány fényév átmérőjű, az alakja még szinte tökéletes gömb. A benne lévő világos foltok valószínűleg más galaxisok szupermasszív fekete lyukai lehetnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.