Hangsúlyos szoftverproblémák miatt többeknek is fizetniük kellett a Meta által papíron ingyen biztosított internet-hozzáférés után. A pénz azonban nem hozzájuk, hanem a szolgáltatókhoz vándorolt.
Ahogy több technológiai cég, úgy a Facebook (illetve ma már Meta) is erős érdeklődést mutat az ingyenes internet-szolgáltatás iránt. Ezeket a platformokat elsősorban a fejlődő országokban vezetik be, és általában valamilyen hangsúlyos korlátozás mellett lehet csak használni őket. Ilyen például, hogy a letölthető adatmennyiséget maximalizálja a cég vagy eleve kissebességű kapcsolatot ad a felhasználóknak.
A Metánál egyelőre nem rajonganak a lehetőségért, mivel az a The Wall Street Journal által bemutatott dokumentumok szerint valójában komoly befizetéseket vonzott. A pénz persze nem Mark Zuckerbergékhez vándorolt, hanem a hálózatot fenntartó cégekhez, de a jelenség így is nagyon kellemetlen.
A problémát ugyanaz a Francis Haugen tárta fel, aki a Facebook más kellemetlen ügyeit is megszellőztette. Ő adta át a szóban forgó dokumentumokat is, melyekből kiderült, hogy a ráfizetéseket a szolgáltatáshoz tartozó alkalmazás hibái okozták. Ilyen probléma volt, hogy egyes fizetős funkciók a felület ingyenes részére is beszivárogtak, emellett úgy jelentek meg videók, hogy az app arra már nem figyelmeztetett, hogy a lejátszásuk adatforgalmi költségekhez vezethet.
A Meta becslései szerint a legrosszabbul a Pakisztánban élők jártak; esetükben havonta összesen 1,9 millió dollárt számláztak ki. Ha viszont a projekt teljes egészét nézzük, a helyzet még súlyosabb: a papírokban nagyjából 7,8 millió dolláros havi költségeket említenek, melyeket az adott ország felhasználóinak kellett befizetniük. Márpedig ott, ahol az internet-elérés is nehézkes, joggal feltételezhető, hogy nem vagyonos rétegek élnek.
A Meta válaszában azzal reagált, hogy tudnak az alkalmazás hibáiról, és ezeket ki is fogják javítani. Az Engadget szerint már történt előrelépés az ügyben, de hangsúlyosnak azért nem neveznénk: az app új változatában ugyanis továbbra sincsenek letiltva a fizetős részek, csupán egy szöveges figyelmeztetés várja a felhasználót, hogy ha nem elég óvatos, akkor az ingyenes internetezés valójában pénzbe kerülhet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.