A koronavírus-járvány egyik kellemetlen hozadéka a globális chiphiány, ami komplett iparágakat hoz nehéz helyzetbe. De vajon mikor térhet vissza minden a régi kerékvágásba? Sajnos egyelőre nincs megnyugtató válasz, ugyanis még maguk a chipgyártók is másképp értékelik a helyzetet.
Nemcsak az elektronikai ipart, hanem az autóipart is keményen érinti a globális chiphiány, amit valójában a koronavírus-járvány gerjesztett. Amikor berobbant, az autógyártók úgy gondolták, visszaesnek majd az eladások ezért visszafogták megrendeléseiket a chipbeszállítók felé, akik ennek megfelelően állították át a termelést. Azonban a kereslet egy rövid megtorpanás után fellendült, és aki csak tudta begyűjtötte a legfontosabb alkatrészeket, amiből végső soron a globális hiány keletkezett. Az sem segített, hogy a járvány miatt sokan ki is estek a munkából.
Az elektronikai ipart illetően a home office nyomta meg nagyon a keresletet, az otthoni munkavégzés miatt nagyon sokan akartak notebookokat, számítógépet venni. De az otthoni szórakoztatóelektronikai eszközök iránt is megnőtt az érdeklődés, olyannyira, hogy mind a legújabb játékkonzolokból, mind a grafikus kártyákból óriási hiány keletkezett. A gyártók pedig maradtak a régi bevált receptnél: ha nagy a kereslet és kicsi a kínálat, akkor emelj árat.
A TSMC például nagyjából 20 százalékkal emelte meg az árait, de állítólag megkímélte legnagyobb és legfontosabb ügyfelét, az Apple-t azzal, hogy számára mindössze 3 százalékos áremelkedést írt elő – mutat rá a Phone Arena. Más cégek is, amelyek chipeket szállítanak okostelefon-gyártóknak, emeltek az áraikon, és ez jövőre további áremelkedést jelent ebben a szektorban. A 4G-kapcsolatot támogató chipek ára átlagosan 15 százalékkal, míg az 5G-s kommunikációt lehetővé tévők ára ennek a harmadával emelkedett. Ez ellentmondásosnak tűnhet, de valójában logikus, mivel a 4G chipek iránti kereslet továbbra is meghaladja az 5G chipek irántit mindaddig, amíg az 5G hálózatok jobban meg nem honosodnak a világon.
De vajon meddig tarthat ez a helyzet? Van, aki optimistán válaszol. A The Elec például a Qualcomm-vezért, Cristiano Amont idézi, aki nemrégiben azt mondta, hogy a globális chiphiány enyhül, és jövőre tovább kell javulnia. Szerinte már idén jobb volt a kínálat, mint tavaly, és 2022-ben még jobb lesz. Az iparág más vezetői viszont nem értenek egyet Amon optimista jövőképével. Az Intel vezérigazgatója, Pat Gelsinger például úgy véli – írja a GizChina, – a hogy a globális chiphiány jövőre is folytatódni fog, és valamikor 2023-ban érhet véget. Simon Segars, aki az ARM Holdings céget vezeti, még pesszimistább, állítva, hogy a chiphiány tovább fog erősödni. Úgy véli, hogy tovább fog tartani és fájdalmasabb lesz, mint azt most sokan gondolják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.