A NASA ismét módosította a James Webb-űrtávcső indítási dátumát, ezúttal kommunikációs probléma lépett fel.
Lassan megszámolni is nehéz lesz, hányszor módosították már az elmúlt évek alatt a Hubble űrtávcső utódjaként emlegetett James Webb-űrteleszkóp útnak indítását. Legutóbb november végén, amikor is egy kisebb baleset történt az előkészületek közben. Bár szerencsére nem sérült meg a 10 milliárd dolláros szerkezet, a startot a biztonság kedvéért december 22-re halasztották.
Most kiderült: már ez a dátum is a múlté. A NASA ezúttal azt közölte: a James Webb-űrteleszkóp és az őt szállító Ariane 5 hordozórakéta közti kommunikációban probléma lépett fel, amit muszáj kijavítani, mielőtt elindulna a szerkezet. Mindez azt jelenti, hogy leghamarabb december 24-én nyomhatják meg a központban a start gombot. Azt már csak mi tesszük hozzá: ha ez végre sikerül, az maga lesz a karácsonyi csoda.
Az űrteleszkópot egyébként 1996-ban kezdték el építeni, vagyis 25 évvel ezelőtt. A projektet többször újra kellett gondolni, mert egyrészt túllépte az eredetileg tervezett költségeket, másrészről pedig több probléma is fellépett az építés közben. A tesztelést 2020-ban a koronavírus-járvány miatt kellett felfüggeszteni, akkor a NASA azt mondta, 2021. október 18-án indulhat útnak a szerkezet.
Ezután azonban kiderült, a távcső csak novemberre vagy decemberre lesz kész, ezért újra módosítani kellett a céldátumot. Ez lett volna december 18-a, ám a baleset miatt 22-re rakták át az eseményt. Az előzményeket ismerve kérdés, mennyire lesz tartható a december 24-i időpont.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.